Introduction and development of Pan-İslamism in Ceylon in the Hamidian era (1876-1909)
Hamidiye döneminde (1876-1909) Pan-Islamizmin Seylan'a girişi ve gelişimi
  1. Tez No: 965661
  2. Yazar: MOHAMED ZAMEER CAREEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TUBA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
On dokuzuncu yüzyılın sonlarında ivme kazanan başlıca ideolojilerden biri, Müslüman ümmetin tek bir siyasi otorite altında birleşmesini savunan Pan-İslamizm olmuştur. 1876-1909 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nu yöneten ve aynı zamanda bu dönemde Halife olan Sultan II. Abdülhamid, Avrupa'nın müdahaleleri ve sömürgecilik faaliyetleri karşısında dünya Müslümanlarının desteğini kazanmak amacıyla Pan-İslamizmden yararlanmıştır. Bu dönemi analiz eden bu tez, Pan-İslamizmin Hamidiye Dönemi'nde (1876-1909) Seylan (Sri Lanka) Müslümanlarına nasıl ulaştığını ve onları nasıl etkilediğini incelemektedir. Türkiye ve Sri Lanka'da yürütülen arşiv araştırmalarını temel alan bu çalışma, Hamidiye Pan-İslamizminin tarihine, kapsamına ve başlıca savunucularına ilişkin bir değerlendirme ile başlamakta; ardından iki alt soruya yanıt aramaktadır. İlk alt soru, Pan-İslamcı fikirlerin Seylan'a başlıca hangi kanallar ve aktörler aracılığıyla ulaştığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu soruya yanıt olarak bu tez, Seylan'daki Osmanlı Fahri Konsoloslarının, Mısır'daki siyasi sürgün Urâbî Paşa'nın ve yükselen Müslüman basınının Seylan Müslümanları arasında Pan-İslamizmin yayılmasındaki rol ve etkisini incelemektedir. Ayrıca Pan-İslamizmin, Seylan'da İslami modernizm ve 'Araplaşma' fikirleri ile nasıl özdeşleştiğini de analiz etmektedir. İkinci alt soruda Seylanlı Müslüman toplumunun farklı kesimlerinin Pan-İslamizme nasıl tepki verdiği ve bu tepkileri hangi faktörlerin şekillendirdiği sorusuna yanıt arayan çalışma, okuryazarlık, teknoloji, sömürgecilik, kültürel heterojenlik, sosyo-dini dinamikler, siyasi ihtiyaçlar ve kişisel çıkarların Seylan Müslümanlarının Pan-İslamizmi algılama ve ona yanıt verme biçimlerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışmanın başlıca bulgularından biri, Pan-İslamizmin Tamilce konuşan kentli Moorların toplumsal statülerini yükseltmelerine, ticari faaliyetlerini genişletmelerine, siyasi emellerini gerçekleştirmelerine, Orta Doğu kökenli olma iddialarını güçlendirmelerine ve kendilerini Tamil toplumundan farklı, ayrı bir etnik grup olarak konumlandırmalarına yardımcı olduğudur.
Özet (Çeviri)
One of the main ideologies that gained momentum in the late nineteenth century was Pan-Islamism which advocated for the unity of the Muslim ummah under a single political entity. Ruling the Ottoman Empire from 1876 to 1909, Sultan Abdülhamid II, who was also the Caliph in this period, employed pan-Islamism to garner the support of global Muslims in the face of European encroachment and colonialism. Analysing this period, this thesis addresses the question of how Pan-Islamism reached and influenced the Muslim community in Ceylon (Sri Lanka) during the Hamidian Era (1876-1909). Employing the method of archival research conducted both in Türkiye and Sri Lanka, this study begins with an insight into the history, ambit and key proponents of Hamidian Pan-Islamism, and then, goes on to answer two sub-questions. The first sub-question intends to find out the main channels and actors through which Pan-Islamist ideas were introduced to Ceylon. To answer this sub-question, the thesis examines the role and influence of the Ottoman Honorary Consuls in Ceylon, the Egyptian political exile Urābī Pasha and the role of the rising Muslim press in the dissemination of Pan-Islamism among the Muslims of Ceylon. Also analysed is how Pan-Islamism was viewed as intrinsically linked to Islamic modernism and 'Arabisation' in Ceylon. To answer the second sub-question of how different segments of the Ceylonese Muslim community responded to Pan-Islamism and what factors influenced these responses, the study examines how literacy, technology, colonialism, cultural heterogeneity, socio-religious dynamics, political exigencies and self-interest influenced the perception and receipt of Pan-Islamism by the Ceylonese Muslims. One of the main findings of this study is that pan-Islamism helped the Tamil-speaking urban Moors improve their social standing, expand their businesses, realise their political aspirations, strengthen their claims to Middle Eastern ancestry and establish themselves as a distinct ethnic group different from the Tamil community.