Evrişimli sinir ağları, transfer öğrenme ve destek vektör makineleri kullanarak akciğer röntgen görüntülerinden COVID-19 sınıflandırması
COVID-19 classification from chest x-ray images via convolutional neural networks, transfer learning, and support vector machines
  1. Tez No: 758400
  2. Yazar: EMRE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Mühendislik Bilimleri, İstatistik, Biostatistics, Engineering Sciences, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Koronavirüs hastalığı (COVID-19), SARS-CoV-2 etkenine bağlı şiddetli akut solunum yetmezliği sendromuna neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya genelinde pandemiye neden olan bu hastalığın yüksek bulaşma hızı ve ölüm oranları nedeniyle hızlı, doğru ve erken teşhisi önemlidir. Literatürde COVID-19 tanısına yardımcı olmak amacıyla derin öğrenme temelli birçok sınıflandırma çalışması yapılmıştır. Bu tez çalışmasında göğüs röntgen radyografilerinden Covid-19 hastalığını sınıflandırmak için derin transfer öğrenme yöntemi önerilmiştir. Diğer çalışmalara ek olarak Covid-19 röntgen görünümleri (tipik, atipik, belirsiz) de evrişimli sinir ağı model eğitimlerinde kullanılmıştır. Ayrıca evrişimli sinir ağı modellerinin sınıflandırma yetisini daha iyi gösterebilmek için aynı sınıflandırma işlemleri destek vektör makinesi sınıflandırıcısı ile de gerçekleştirilmiştir. Elde edilen test bulgularına göre genel olarak sınıflandırıcıların tipik görünüm sınıflandırmasında yüksek başarı; atipik ve belirsiz görünümlerde ise daha düşük başarı elde ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease (COVID-19) is an infectious disease that causes severe acute respiratory syndrome caused by SARS-CoV-2. Fast, accurate and early diagnosis of the disease causing a worldwide pandemic is important due to its high rate of transmission and deathrates. In the literature, many deep learning-based classification studies have been carried out to assist for the diagnosis of COVID-19. In this thesis, a deep transfer learning method has been proposed to classify Covid-19 disease from chest X-ray radiographs. In addition to other studies, COVID-19 chest X-ray appearances (typical, atypical, indeterminate) have also been used in convolutional neural network training. Besides, in order to demonstrate the classification ability of the convolutional neural network models, the same classification operations were performed with the support vector classifiers. According to the test findings, high performance in classification of typical appearance has been determined in spite of lower performance in atypical and indeterminate appearances.