Antalya ili elmalı ilçesinde görev yapan öğretmenlerin biyolojik çeşitlilik hakkındaki görüşleri
Opinions of teachers working in elmali district of Antalya province on biodiversity
  1. Tez No: 758410
  2. Yazar: SERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, Antalya ili Elmalı ilçesinde görev yapan öğretmenlerin biyolojik çeşitlilik hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu amaçsal örneklem yöntemlerinden benzeşik örneklem yöntemi doğrultusunda belirlenen 21 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin; biyolojik çeşitliliği canlı ve tür çeşitliliği olarak tanımladıkları görülmüştür. Biyolojik çeşitliliğin bileşenlerinden genetik çeşitliliği gen aktarımı ve tür içi çeşitlilik, tür çeşitliliğini tür içi ve türler arası çeşitlilik, ekosistem çeşitliliğini canlı yaşam alanı çeşitliliği ve ekolojik olaylar çeşitliliğini de iklim, çevre yapısı ve doğal afetler olarak açıkladıkları görülmüştür. Biyolojik çeşitliliğin değeri ile ilgili olarak ekolojik değerini canlı çeşitliliğinin zenginliği, ekonomik değerini tıp alanındaki ürünler, kültürel değerini çeşitliliğin geleceğe aktarılması ve tıbbi değerini ilaç yapımı olarak tanımladıkları görülmüştür. Türkiye'nin zengin biyolojik çeşitliliği olduğunu ancak bunun azalma yönünde olduğunu belirtmişlerdir. Biyolojik çeşitliliği etkileyen faktörün insan olduğunu, etki eden faktörlerin genelde olumsuz yönde etkilediğini açıklamışlardır. Biyolojik çeşitliliğin geleceğe aktarılması amacıyla eğitim kapsamında bilinçlendirici faaliyetlerin yapılması, kanun kapsamında ise caydırıcı cezaların olması gerektiğini belirtmişlerdir. Biyolojik çeşitlilik ile ilgili bilgi edinme kaynaklarının basılı materyaller, güvenli ve etkili kaynak olarak makale/tezler, kaynaklara ulaşma yollarının internet olduğu ve kaynaklara ulaşırken genelde zorluk yaşamadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the views of teachers working in Antalya province Elmalı district on biological diversity. The study group of the research consists of 21 science teachers determined in accordance with the homogeneous sampling method, which is one of the purposive sampling methods. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool in the research. The data obtained in the research were analyzed using descriptive analysis and content analysis techniques. As a result of the research, teachers; It has been seen that they define biological diversity as living and species diversity. It has been seen that they explain genetic diversity as gene transfer and intraspecific diversity, species diversity as intraspecific and interspecies diversity, ecosystem diversity as living habitat diversity and ecological events diversity as climate, environmental structure and natural disasters. Regarding the value of biological diversity, it has been seen that they define its ecological value as the richness of biodiversity, its economic value as products in the field of medicine, its cultural value as the transfer of diversity to the future and its medicinal value as drug production. They stated that Turkey has a rich biological diversity, but this is in the direction of decreasing. They explained that the factor that affects biological diversity is human, and that the factors that affect it generally affect it negatively. They stated that in order to transfer biological diversity to the future, awareness-raising activities should be carried out within the scope of education and there should be deterrent penalties within the scope of the law. It has been concluded that the sources of information about biodiversity are printed materials, article/theses as a safe and effective source, the internet is the way to reach the sources and they generally do not have any difficulties while reaching the sources.