Non-traditional donors and geopolitics of foreign aid: China, Turkey and The United Arab Emirates in Africa
Geleneksel olmayan dış yardım bağışçıları ve dış yardımların jeopolitiği: Afrika nezdinde Çin, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri
- Tez No: 758411
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ, PROF. DR. SENEM DÜZGİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN BÜYÜKCAN TETİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Uluslarası Kalkınma gündeminin en önemli konularından biri geleneksel olmayan yardım bağışçılarının yükselişidir. Bu çalışma geleneksel olmayan dış yardım bağışçılarının neden dış yardım verdiğini araştırır. Güç ilişkilerinin Çin, Türkiye ve BAE'nin dış yardım davranışını ekonomik ve siyasi çıkarlar temelinde belirlediğini sorgular. Betimleyici ve çıkarımsal sayısal yöntemler kullanarak, DAC üyesi olmayan bağışçıların yardım davranışını anlamak için üç adımlı bir tetkik hattı takip eder. İlk olarak, bu tez DAC üyesi olmayan devletlerin dış yardımlarını DAC üyesi ülkelerin yardımlarına göre nasıl ayarladığını gösterir. İkincisi, geleneksel olmayan donorlerin DAC ülkelerinin şartlılık politikalarına nasıl cevap verdiğini araştırır. Üçüncüsü, geleneksel olmayan dış yardım bağışçılarının DAC üyesi devletlerden farklı olup olmadığını sorgular. OECD-DAC üyesi olmayan devletler dış yardımlarını rekabetçi ülkelere yönlendirmektedir. Fakat, Çin, Türkiye ve BAE batılı ülkelerin politik ve ekonomik temelli şartlılık politikalarına aynı şekilde tepki vermemektedir. Son olarak, bu araştırma DAC ve DAC-olmayan ülkelerin alıcı devletlerin ihtiyaçlarını gözetmeme konusunda benzer olduklarını göstermektedir. Bu çalışma geleneksel olmayan donorlerin batılı ülkelerin yardımlarına ve şartlılık politikalarına tepkisini ölçmesi açısından, ayrıca geneleksel ve geleneksel olmayan donorlerin benzer davranış gösterdiklerini açıklamasıyla literatüre katkı yapmaktadır. Araştırmam sistemik düzeyden hareket eden çıkar temelli yaklaşımı güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The rise of non-traditional (non-DAC) donors is one of the most significant debates concerning the international development agenda. In my research, I examine why non-traditional donors provide foreign aid. Based on their economic and political interests, this dissertation investigates how power relations influence China, Turkey, and the United Arab Emirates' foreign aid behavior. Using descriptive and inferential quantitative methods, I follow a three-step empirical quest to to elucidate non-traditional donors' foreign aid behavior. First, this research shows that non-traditional donors adjust their foreign aid flows in response to the existence of DAC donors in their country. Second, I investigate how non-traditional donors respond to political and economic Western conditionalities. Finally, I explore whether non-traditional donors behave differently from traditional donors. My findings indicate that non-DAC donors adjust foreign aid flows in response to competitive recipient environments. On the other hand, I find that China, Turkiye, and the UAE do not similarly respond to traditional donors' political and economic conditionalities. Lastly, this research suggests that non-DAC donors and DAC are not different in terms of prioritizing recipient needs. This dissertation contributes to the literature by revealing how non-traditional donors react to Western political and economic conditionalities, as well as demonstrating how traditional and non-traditional donors behave similarly with regard to their political and economic interests. My empirical inquiry reinforces the interest-based and systemic understanding of donor behavior.