Türkiye'de katılım bankacılığına yönelik tercihlerin belirleyicileri üzerine bir araştırma
A research on determinants of preferences towards the participation banking in Turkey
  1. Tez No: 758423
  2. Yazar: ERTUĞRUL UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM BASILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bankacılığın kökeni çok eski tarihlere dayanmaktadır. Fakat 1300'lü yıllardan bu yana ilerlemesini devam ettirmiş olan bankacılık sistemi, 20. yy'da Amerika Merkez Bankası'nın kurulmasıyla beraber modern bankacılığa dönüşmüştür. Ekonomik sistemlerin ihtiyaçlarına göre gelişen ve büyüyen bankacılık alanında günümüzde konvansiyonel bankacılıktan farklı bankacılık çeşitleri de vardır. Ayrıca bu farklı bankacılık türleri giderek daha etkin ve aktif bir biçimde etkinliklerine devam etmektedir. Bu bankacılık türlerinden biri de Katılım Bankacılığıdır. Katılım bankacılığı kısaca, özel cari ve katılma hesapları aracılığıyla fon toplamak ve topladığı bu fonları faizsiz finans şartlarına uygun biçimde kullandırmak amacıyla faaliyet göstermekte olan bankalardır. Katılım bankacılığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de talep görme açısından gelişimini sürdürmektedir. Bu çalışmamızda, Katılım bankalarını tercih eden müşterilerin tercihlerinin belirleyicileri üzerine bir anket uygulanmıştır. Anketler, Google formlar aracılığıyla oluşturulup Türkiye geneline dağıtılmış ve 423 kişinin ankete katılımı olmuştur. Anketlerin analizi sonrasında, belirlenen dört faktör içerisinden, müşteriler için en önemli olan faktörün Müşteri Hizmetleri faktörü olduğu sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda, müşteri tercihlerinin belirleyicileri konusunda en önemli etkenin Müşteri Hizmetleri faktörü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The origin of banking dates back to ancient times. However, banking, which has continued its progress since the 1300s, stepped into modern banking with the establishment of the Central Bank of America in the 20th century. In the field of banking, which develops and grows according to the need of economic systems, there are different types of banking than conventional banking. In addition, these different types of banking continue to operate more and more effectively. One of these banking types is Participation banking. In short, Participation banking is the banks that operate to collect funds through private current and participation accounts and to use these funds in accordance with interest-free finance conditions. Participation banking continues to develop in terms of demand in Turkey as well as all over the World. In this study, a questionnaire was applied on the determinants of the preferences of customers who prefer participation banks. The surveys were created through Google forms and distributed throughout Turkey and 423 people participated in the survey. After the analysis of the surveys, it was concluded that the most important factor fort he customers is the Customer Service factor among the four determined factors. Accordingly, it has been determined that the most important factor in determining the determinants of customer preferences is the Customer Service factor.