Edremit Körfezi Or-Jan sulak alan bölgesinde makro faunanın belirlenmesi ve alt bileşen yılan balığı (Anguilla anguilla)'nın diğer alt bileşenler ile etkileşiminin araştırılması
Determination of macro fauna in the Or-Jan wetland area of Edremit Bay and investigation of the interaction of subcomponent eel (Anguilla anguilla) with other subcomponents
  1. Tez No: 758452
  2. Yazar: ECEM ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET EDREMİT KÖRFEZİ OR-JAN SULAK ALAN BÖLGESİNDE MAKRO FAUNANIN BELİRLENMESİ VE ALT BİLEŞEN YILAN BALIĞI (Anguilla anguilla)'NIN DİĞER ALT BİLEŞENLER İLE ETKİLEŞİMİNİN ARAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ ECEM ERGÜL BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI: DOÇ. DR. DİLEK TÜRKER) BALIKESİR, AĞUSTOS - 2022 Bu çalışma Balıkesir İli Edremit İlçesi'ndeki Akçay- Or-Jan Sulak Alanı'nda yapılmıştır. Bölgenin sulak alan olduğu ve sahip olduğu biyoçeşitlilik ortaya konulmak istenmiştir. Bu doğal sulak alanda yaptığımız çalışmalarda Avrupa yılan balığı (Anguilla Anguilla, Linnaeus, 1758), gümüş balığı (Atherina boyeri, Risso, 1810), has kefal (Mugil cephalus, Linnaeus, 1758) ve altınbaş kefal (Chelon auratus, Risso, 1810) balık türleri örneklemiştir. Alanda bulunan Kadıncık Deresi A.anguilla'nın yaşam alanı olması sebebiyle doğal SİT alanı ilan edilmiştir. Bu çalışmada A.anguilla morfometrik ve meristik özellikleri açısından diğer türlerden daha detaylı incelenmiştir. Boy aralığı 37.7 cm ile 92.8 cm arasında olan yılan balıklarının ağırlıkları ise 101.58 g ile 1270 g arasındadır. Hepatosomatik indeks (HSI) ortalaması 1.631 olup standard sapması 0.6 olarak hesaplanmıştır. Yakalanan A.anguilla sayısı 18 adet olup IUCN Red List verilerine göre nesli kritik tehlikedeki tür olması sebebi ile aşırı örneklemeden kaçınılmıştır. Biyoçeşitlilik çalışmaları kapsamında flora yapısı incelendiğinde alan açısından kısıtlı olmasına rağmen bitkilerin tür zenginliğinin şaşırtıcı derecede fazla olmasıyla dikkat çekicidir. Fauna yapısı incelendiğinde ise yine kuş türleri bakımından zengin bir alan olup, buna ek olarak ikiyaşamlı, sürüngen ve memelilere ait türler de tespit edilmiştir. Or-Jan Sulak Alanı'nın korunması ve alandaki biyoçeşitliliğin sürdürülebilmesi için yapılacak diğer çalışmalara katkı sağlaması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Anguilla anguilla, avrupa yılan balığı, sulak alan, Or-Jan sulak alanı, biyoçeşitlilik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF MACRO FAUNA IN THE EDREMIT BAY OR-JAN WETLAND REGION AND INVESTIGATION OF THE INTERACTION OF SUBCOMPONENT EEL (ANGUILLA ANGUILLA) WITH OTHER SUBCOMPONENTS MSC THESIS ECEM ERGÜL BALIKESIR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE BIOLOGY (SUPERVISOR: ASSOC. PROF. DR. DİLEK TÜRKER ) BALIKESİR, AUGUST - 2022 This study was carried in Akçay-Or-Jan Wetland in Edremit District of Balıkesir Province. It was aimed to reveal that the region is a wetland and its biodiversity. In our studies in this natural wetland, European eel (Anguilla anguilla, Linnaeus, 1758), silverfish (Atherina boyeri, Risso, 1810), has great mullet (Mugil cephalus, Linnaeus, 1758) and goldenhead mullet (Chelon auratus, Risso, 1810) fish species sampled. Since the Kadıncık Stream in the area, is the habitat of Anguilla anguilla, it has been declared a natural protected area. In this study, eels (Anguilla anguilla) was examined in more detail than other species in terms of their morphometric and meristic characteristics. The European eels, whose length ranges are between 37.7 cm and 92.8 cm, have weights between 101.58 g and 1270 g. The hepatosomatic index (HSI) mean was 1.631 and its standard deviation was calculated as 0.6. The number of Anguilla anguilla caught is 18 and over-sampling was avoided since it is a critically endangered species according to the IUCN Red List data. When the flora structure is examined within the scope of biodiversity studies, although it is limited in terms of area, it is remarkable that the species richness of the plants is surprisingly high. When the fauna structure is examined, it is again a rich area in terms of bird species, and in addition to this, amphibian, reptile and mammalian species have also been identified. This study was carried out in order to contribute to other studies to be carried out to protect the Or-Jan Wetland and to maintain the biodiversity in the area. KEYWORDS: Anguilla anguilla, European eel, wetland, wetland of Or-Jan, biodiversity.