Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda denge egzersizi içeren oyunların dikkat üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of games containing balance exercises on attention in childiren with special learning disabilities
  1. Tez No: 758453
  2. Yazar: DUYGU FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CENK GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü tanısı almıĢ çocuklarda, denge egzersizleri içeren oyunların dikkat geliĢimi üzerindeki etkisinin araĢtırılmasıdır. AraĢtırmanın örneklemine göre, Iğdır ili Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde öğrenme güçlüğü tanısı olan 9-12 yaĢ arasındaki 6 kontrol 6 deney grubu olmak üzere 12 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıĢtır. Ailelerinden veli onam formları alınmıĢtır. AraĢtırma grubunun yaĢ ortalaması 9.5 yaĢ olduğu belirlenmiĢtir. Veri toplama araçları olarak, çocukların dikkat düzeylerini ölçmek için D2 Dikkat Testi ve dinamik denge ölçümü için TecnoBody denge ölçüm cihazı kullanılmıĢtır. Ġstatiksel Analiz SPSS 22.0, G-power 3.1 istatistik paket programı ile yapılmıĢtır. Örneklem sayısını belirlemek için G Power Testi güç analizi yapılmıĢtır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerinin karĢılaĢtırılması için Ki-kare testi, Fisher's Exact testi ve Mann-Whitney U testi yapılmıĢtır. AraĢtırma bulgularına göre, Deney ve kontrol grupları arasında yapılan MannWhitney U testi sonucuna göre grupların D2 dikkat testi ön test puanları arasında anlamlı farklılık bulunduğu ve bu farkın deney grubundan kaynaklandığı belirlenmiĢtir (U=31.000; p=0.041). Test sonucunda deney grubunun (Ortanca=27.95) dikkat testi hata puanlarının kontrol grubundan (Ortanca=64.22) düĢük olduğu görülmüĢtür. D2 dikkat testi ara test puanları arasında anlamlı farklılık bulunduğu ve bu farkın deney grubundan kaynaklandığı belirlenmiĢtir (U=35.000; p=0.004). Test sonucunda deney grubunun (Ortanca=15.16) dikkat testi hata puanlarının kontrol grubundan (Ortanca=55.62) düĢük olduğu görülmüĢtür. Özel öğrenme güçlüğüne sahip çocuklarda oyunsal içerikli denge egzersizlerinin bu çocukların denge ve dikkatlerini olumlu yönde geliĢtirdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of playing games containing balance exercises on attention development in children diagnosed with special learning disabilities. The sample of the study consisted of 12 male students, 6 control and 6 experimental groups, between the ages of 9 and 12 age, who were diagnosed with learning difficulties in the Umut Special Education and Rehabilitation Center in Iğdır province. The mean age of the research group was determined to be 9.5. As data collection tools, D2 Attention Test was used to measure children's attention levels, and TecnoBody balance measuring device was used for dynamic balance measurement. Statistical Analysis was performed with SPSS 22.0, G-power 3.1 statistical package program. G Power Test power analysis was performed to determine the number of samples. Ki-kare test, Fisher's Exact test and Mann-Whitney U test were used to compare the descriptive characteristics of the students in the experimental and control groups. According to the research findings, it was determined that there was a significant difference between the D2 attention test pre-test scores of the groups according to the Mann-Whitney U test results between the experimental and control groups, and this difference was caused by the experimental group (U=31.000; p=0.041). As a result of the test, it was seen that the attention test error scores of the experimental group (median=27.95) were lower than the control group (median=64.22). It was determined that there was a significant difference between the D2 attention test mid-test scores and this difference was due to the experimental group (U=35.000; p=0.004). As a result of the test, it was seen that the attention test error scores of the experimental group (median=15.16) were lower than the control group (median=55.62). We can say that balance exercises with playful content improve the balance and attention of children with special learning disabilities in a positive way.