A Flexible flowshop problem with total flowtime minimization
Esnek akış tipi üretim sistemlerinde toplam akış süresinin enküçüklenmesi problemi
- Tez No: 75846
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz ESNEK AKIŞ TİPİ ÜRETİM SİSTEMLERİNDE TOPLAM AKIŞ SÜRESİNİN ENKÜÇÜKLENMESİ PROBLEMİ Çakmak, Ergin Yüksek Lisans, Endüstri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Suna Kondakçı Ortak Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Meral Azizoğlu Eylül 1998, 67 sayfa Esnek akış tipi imalat sistemlerinde her bir aşamada bir veya birden fazla paralel makina bulunmaktadır. Bu çalışmada, NP-zor olan esnek akış tipi sistemlerinde toplam akış süresinin enküçüklenmesi problemi incelenmiştir. Problemin çözümüne ilişkin bir dal sınır algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritmanın etkinliği önerilen alt ve üst sınır yöntemleri, öncelik ilişkileri ve farklı dallandırma yapılan ile arttırılmıştır. Yapılan testler, önerilen yöntemin orta büyüklükteki problemlerin çözümünde yeterli olduğunu göstermiştir. Keyword: Esnek akış tipi çizelgeleme, toplam akış süresi, dal sınır algoritması. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A FLEXIBLE FLOWSHOP PROBLEM WITH TOTAL FLOWTIME MINIMIZATION Çakmak, Ergin M.S., Department of Industrial Engineering Supervisor: Prof. Dr. Suna Kondakçı Co-Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Meral Azizoğlu September 1998, 67 pages Flexible flowshops consist of a number of stages where each stage has one or more parallel machines. In this study we analyze the NP-hard problem of minimizing total flowtime on flexible flowshops. We developed a branch and bound algorithm whose efficiency is improved by several lower and upper bounds, elimination rule and branching schemes. The computational results have revealed that the algorithm is capable of solving moderate sized problems. Keyword: Flexible flowshop scheduling, total flowtime, branch and bound algorithm. ıu