6360 sayılı yasa ve ittifak siyaseti: Mersin 2019 yerel seçimleri
Code no 6360 and alliance politics: 2019 local elections of Mersin
- Tez No: 758463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
2012 yılında kabul edilen 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yasama süreci, hacmi ve olası etkileri açısından birçok disiplin tarafından tartışılmıştır. Yerel yönetimler ve Anayasa Hukuku açısından incelenen bu tez çalışmasında; yasanın büyükşehir belediye organlarının seçimine etkisi Mersin'de yapılan 2019 Mahalli İdareler seçim sonuçları analiz edilerek ortaya koyulmuştur. Araştırmanın sonucunda büyükşehir sınırına dahil edilen yeni ilçelerin doğrudan seçimle belirlenen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı sonucunu değiştirmediği, ancak nispi temsil sistemi ile oluşan Mersin Büyükşehir Belediyesi kombinasyonunda ise oldukça değişikliğe sebep olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda; siyasi ve coğrafi adaletsizliğin yanı sıra ittifak siyaseti ile ortaya çıkan sonuçlar da analiz edilen diğer durumlardır. Çalışma, ilgili kanunun gerrymandering kavramının yöntemsel olarak kullanıldığı Mersin ili 2019 yerel seçim sonuçları üzerindeki etkisi açısından değerlendirilmiş olup, Belediye Meclisi içerisindeki parti dağılımları açısından ortaya çıkan değişim, ittifak siyaseti ekseninde analiz edilmiştir. Bu tez çalışması ile 6360 sayılı yasa ve ittifak siyasetinin; siyasi coğrafyada farklı sonuçlar doğurmasının temel sebepleri ve önerileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Code No. 6360 on the Establishment of Metropolitan Municipalities and Twenty-Seven Districts in Fourteen Provinces and Amending Some Laws and Decrees with the Force of Law, which was adopted in 2012, has been discussed by many disciplines in terms of the legislative process, volume and possible effects. In this thesis study, which is examined in terms of local governments and Constitutional Law; the effect of the code on the election of metropolitan municipal organs was revealed by analyzing the 2019 Local Election results in Mersin. As a result of the research, it is determined that the new districts included in the metropolitan border did not change the result of the Mersin Metropolitan The presidency of Mersin Metropolitan Municipality which was determined by direct local election. However, It is analyzed that the Mersin Metropolitan Municipality combination, which is formed with the proportional representation system, has caused quite a change. In addition to political and geographical injustice, the results of the election that emerged with the alliance politics were executed to analyze. With this thesis, the main reasons, and suggestions for the different results of the elections held in the same date and political geography were revealed.