Güneş enerjisi yatırımlarının arttırılmasına yönelik strateji önerileri
Strategy generations for the effectiveness of the solar energy investments
- Tez No: 758464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı güneş enerjisi yatırımlarının arttırılmasına yönelik doğru stratejilerin belirlenmesidir. Bu çerçevede, Web of Science veri tabanındaki 2015 ve 2022 yıllarına ait başlığında“güneş enerjisi”geçen makaleler inceleme kapsamına alınmıştır. Bu bağlamda 2869 adet makale tespit edilmiştir. Bunun ardından, söz konusu makalelerin özet kısımları veri madenciliği yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu amaca ulaşabilmek için KNIME programı üzerinden N-gram uygulaması dikkate alınmıştır. Bu süreçte en fazla geçen tekli kelimeler ile ikili kelime ve üçlü kelime grupları belirlenmiştir. Öne çıkan bu kelime grupları sayesinde güneş enerjisi yatırımları için önem arz eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın literatüre en büyük katkısı güneş enerjisi yatırımcılarına doğru politika önerileri sunabilmek için çok geniş kapsamlı çalışmaların aynı anda dikkate alınmasıdır. Güneş enerjisi yatırımlarına yönelik tüm güncel çalışmalar incelenerek doğru strateji önerilerinin belirlenebilmesi mümkün olabilecektir. Bu kelime gruplarının içerikleri dikkate alınarak güneş enerjisi yatırımcıları için etkin stratejilerin belirlenmesi mümkündür. Tablolarda da görüldüğü üzere; son yedi yılda yayınlanmış makalelerde çoğunlukla enerji depolama ve enerji verimliliği üzerinde durulduğu gözlenmiştir. Analiz sonucuna dayanarak, yenilenebilir enerji yatırımlarının ve bilhassa güneş enerjisi yatırımlarının artmasının önündeki en büyük iki engelin yüksek maliyet ve teknolojik altyapı eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Güneş enerjisi yatırımlarının arttırılması için maliyetlerin azaltılması ve teknolojiye yatırım yapılması gerektiği görülmektedir. Enerjinin depolanabilmesi veya daha verimli yani daha az maliyetli bir şekilde üretilebilmesi için yatırımcıların teknolojik yatırımlara önem vermesi gerekmektedir. Teknolojik yatırımların arttırılması dolaylı olarak maliyetleri de azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the right strategies for increasing solar energy investments. In this framework, articles with“solar energy”in their titles for 2015 and 2022 in the Web of Science database were included in the review. In this context, 2869 articles were identified. After that, the abstracts of the mentioned articles were analyzed by data mining method. In order to achieve this aim, the N-gram application over the KNIME program has been taken into account. In this process, the most common single words, double words and triple words were determined. Thanks to these prominent word groups, the factors that are important for solar energy investments have been tried to be determined. The biggest contribution of this study to the literature is the simultaneous consideration of very comprehensive studies to present correct policy recommendations to solar energy investors. By examining all current studies on solar energy investments, it will be possible to determine the right strategy proposals. It is possible to determine effective strategies for solar energy investors by considering the contents of these word groups. As seen in the tables; It has been observed that the articles published in the last seven years mostly focus on energy storage and energy efficiency. Based on the results of the analysis, we can say that the two biggest obstacles to the increase of renewable energy investments and especially solar energy investments are high cost and lack of technological infrastructure. To increase solar energy investments, it is seen that costs should be reduced, and investments should be made in technology. Investors should attach importance to technological investments so that energy can be stored or produced more efficiently, that is, less costly. Increasing technological investments will indirectly reduce costs.