Farabi ve Thomas Hobbes'un siyaset felsefelerinin karşılaştırılması
Comparison of the political philosophies of Farabi and Thomas Hobbes
  1. Tez No: 758483
  2. Yazar: MUSTAFA UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, siyaset felsefesi açısından temel bir problem olan devletin ve daha genel olarak da toplumun nasıl ortaya çıktığı, sorusuna verilen temel iki cevabın, gerek temsil ettikleri gelenek içerisindeki yerleri, gerekse felsefe tarihi içerisindeki yerleri bakımından önemli iki düşünürü; Farabi'nin ve Hobbes'un siyaset felsefesine dair düşüncelerini ve dolayısıyla siyaset felsefelerinin odağı olan, devlete dair görüşlerini hem kendi bakış açıları ile hem de etkilendikleri felsefi düşünceler perspektifinden ortaya konulmaya çalışıldı. Gerek Farabi gerekse Hobbes, ortaya koydukları bu siyaset felsefesi anlayışları ile farklı felsefi temellere sahip farklı devlet anlayışları inşa etmişlerdir. Farabi idealist felsefe anlayışı zemininde, metafizik temellere sahip bir devlet anlayışı inşa ederken, Hobbes, materyalist felsefe zemininde, mekanik maddeci bir devlet anlayışı inşa etmiştir. Farabi, devleti doğal bir varlık olarak insan doğasının bir parçası görürken, Hobbes, devleti insan doğasından kaynağını almayan yapay bir varlık olarak tanımlamaktadır. Siyaset felsefesi açısından Farabi faziletli bir şehir ve toplumun nasıl olması gerektiğini“Erdemli Şehir”adlı eserinde ortaya koyarken, Hobbes da toplumun ve devletin yapısını toplum sözleşmesi üzerinden ele aldığı“Leviathan”adlı eserinde ortaya koymuştur. Bu açıdan iki farklı felsefi temele ve siyaset felsefesi açısından farklı geleneklere sahip olan iki filozofun siyaset felsefesi ve dolayısıyla devlet anlayışlarının karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two main answers to the question of how the state, and more generally society, emerged, which is a fundamental problem in terms of political philosophy, are two important thinkers in terms of both their place in the tradition they represent and their place in the history of philosophy; It has been tried to reveal Farabi's and Hobbes's thoughts on political philosophy, and therefore their views on the state, which is the focus of their political philosophies, both from their own perspectives and from the perspective of the philosophical thoughts they are influenced by. Both Farabi and Hobbes have built different understandings of state with different philosophical foundations with their political philosophy understandings. While Farabi built a state understanding with metaphysical foundations on the ground of idealist philosophy, Hobbes built a mechanical materialist understanding of state on the ground of materialist philosophy. While Farabi sees the state as a part of human nature as a natural entity, Hobbes defines the state as an artificial entity that does not derive its source from human nature. While Farabi revealed how a virtuous city and society should be in terms of political philosophy, in his work called“The Virtuous City”, Hobbes also revealed the structure of society and the state in his work called“Leviathan”, in which he deals with the social contract. In this respect, a comparison of the political philosophy and therefore the state understanding of two philosophers, who have two different philosophical foundations and different traditions in terms of political philosophy, has been made.