Türkiye'nin ulusal ar-ge inovasyon ekosisteminin değerlendirilmesi ve model önerisi
Evaluation of Turkey's national r&d and innovation ecosystem and model suggestion
- Tez No: 758485
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
İktisadi kalkınmanın ülke ölçeklendirmesinde temel gösterge olduğu günümüz teknoloji dünyasında; sürdürülebilir büyümenin ana unsurunu Ar-Ge ve inovasyon politikaları oluşturmaktadır. Rekabetin çok sert yaşandığı, üretim modellerinin sürekli değiştiği ve geliştiği, enerji ve hammadde tedariğinde sorunların yaşandığı yeni dünya düzeninde Ar- Ge ve inovasyon faaliyetlerini gerçekleştirmek, her zamankinden daha yüksek derecede bir zorunluluk haline gelmiştir. Dolayısıyla; günümüz işletmeleri için rekabet yetkinliğinin belirleyicilerinin başında Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri gelmektedir. İşletmelerin Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini etkileyen faktörlerden biri de işletmenin içinde bulunduğu ulusal Ar-Ge ve inovasyon sistemidir. Ulusal Ar-Ge ve inovasyon sisteminde yer alan aktörlerin (kamu kurumları, özel sektör firmaları, üniversiteler, araştırma ve uygulama merkezleri vb.) yaptıkları düzenlemeler, gerçekleştirdikleri uygulamalar ve sundukları imkanlar da işletmelerin Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Nihayetinde etkin bir Ar-Ge ve inovasyon sistemi, işletmelerin rekabet edebilirliklerini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada; Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon sistemi, bu alanda gelişmiş ve gelişmekte olan ülke örnekleriyle birlikte değerlendirilerek sistemin güçlü ve zayıf yanları incelenmiş ve Türkiye için yenilikçi bir model önerisi hazırlanmıştır. Bu kapsamda, gerçekleştirilen nitel araştırma (derinlemesine görüşme) yöntemi ile Ar-Ge ve inovasyon sisteminin taraflarının görüşleri dikkate alınarak sorunları ortaya konmuş, bu sorunların çözümüne yönelik öneriler belirlenmiş ve bu çözüm önerilerine dayanarak yenilikçi bir model önerisi ortaya konmuştur. Elde edilen bulgulara dayalı olarak ulusal Ar-Ge ve inovasyon sisteminin temel sorunları; mükerrerlik, iş birliği ve koordinasyon, izleme, etki analizi, uygulama farklılıkları, destek süreçleri, ticarileşme, kamu-üniversite-sanayi iş birliği, hedef odaklılık ve bölgesel farklılıklar şeklinde başlıklandırılmıştır. Anahtar Kelimeler Ar-Ge, inovasyon, kamu-üniversite-sanayi iş birliği
Özet (Çeviri)
In today's technology world, economic development is the key indicator when scaling the countries, R&D and innovation policies are the main element of sustainable growth. In the new world order; where competition is very tough, production models are constantly changing and evolving, challenges in the supply of energy and raw materials are being experienced, and performing R&D and innovation activities has become a necessity ever before. Hence, R&D and innovation activities are top determinants of competitive competence for today's enterprises. One of the factors affecting the R&D and innovation activities of enterprises is the national R&D and innovation system in which the enterprises are operating. The regulations to be made, implementation to be performed, and opportunities to be offered by the actors in the national R&D and innovation system (public institutions, private sector companies, universities, research and application centers, etc.), also directly affect the R&D and innovation activities of the enterprises. After all, an effective R&D and innovation system directly impacts the competitiveness capability of businesses. In this study; the strengths and weaknesses of Turkey's R&D and innovation system were examined, compared with the examples of developed and developing countries, and an innovative model proposal has been prepared for Turkey. In this context, through the qualitative research (in-depth interview) method, the problems were found by taking into account the opinions of the parties of the R&D and innovation system, then suggestions for the solution to these problems were identified, and an innovative model proposal was put forward based on these solution proposals. According to the data which's been collected; repetitiveness, teamwork and coordination, monitoring, impact assessment, implementation differences, support process, commercialization, government-university-industry partnership, focus on the target, and regional differences are the main issues about nationwide R&D and innovation systems. Keywords R&D, innovation, government-university-industry partnership