Gastronomi alanında aktif rol alan bireylerin hücresel tarım hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of individuals taking an active role in the field of gastronomy on cellular agriculture
  1. Tez No: 758515
  2. Yazar: EMRE AKMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ KIRMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın ilk iki bölümünde literatüre yer verilmiştir. Birinci bölümde Gastronomi ile ilgili bilgiler verilirken, ikinci bölümde hücresel tarım hakkında bilgi verilmektedir. Çalışmanın bir sonraki adımında bulgular kısmı verilmiş, bir sonraki kısımda ise sonuç ve önerilerden bahsedilmiştir. İçerik bölümü çalışmanın başında yer alırken, kaynakça listesi, ekler, tablolar ve şekiller bölümün sonunda yer almaktadır. Geçmişten günümüze gıda kıtlığı sürekli artmaktadır. Nüfus artışına paralel olan tüketim birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bilim adamları, önümüzdeki yıllarda bir gıda krizinin yaşanabileceğini savunmaktadırlar. Gıda krizine alternatif olduğuna inanılan hücresel tarımın, gastronomi alanında nasıl değerlendirildiği merak konusu olmuştur. Gastronomi trendleri arasında yer alan hücresel tarım için ön araştırmalar yapılmıştır. Bu doğrultuda 16 gastro-turist ve 16 yiyecek içecek işletmecisi ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme ve doküman analizi uygulanmış ve alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan 15 soru yönlendirilmiştir. Aynı zamanda bu sorular (Phillips & Wilks, 2017) ve (Neugebauer, Strack & Weinrich, 2019) araştırmacı sorularından uyarlanmıştır. Elde edilen bulgular betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Yine elde edilen veriler tablolarda gösterilmiştir. Katılımcıların bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı gözlemlenmiştir. Katılımcıların henüz hücresel tarıma hazır olmadıkları sonucuna varılmıştır. Daha sonra sonuçlar dikkate alınarak önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın dışında hücresel tarımla ilgili farklı bilimsel çalışmalara yer verilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first two parts of the study, the literature is included. While information about Gastronomy is given in the first part, information about cellular agriculture is given in the second part. In the next step of the study, the findings part is given, and in the next part, the results and recommendations are mentioned. While the content section is at the beginning of the study, the bibliography list, appendices, tables and figures are at the end of the section. From the past to the present, food shortages are constantly increasing. Consumption, which is parallel to population growth, brings with it many problems. For this reason, scientists argue that a food crisis may occur in the coming years. It was a matter of curiosity how cellular agriculture, which is believed to be an alternative to the food crisis, was evaluated in the field of gastronomy. Preliminary research has been done for cellular agriculture, which is among the gastronomic trends. In this direction, face-to-face interviews were held with 16 gastro-tourists and 16 food and beverage operators. In-depth interviews and document analysis, which are qualitative research methods, were applied and 15 questions prepared by academicians who were experts in their fields were asked. At the same time, these questions were adapted from (Phillips & Wilks, 2017) and (Neugebauer, Strack & Weinrich, 2019) researcher questions. Obtained findings were interpreted with descriptive analysis method. Again, the data obtained are shown in the tables. It was observed that the participants did not have enough knowledge on this subject. It was concluded that the participants were not yet ready for cellular agriculture. Afterwards, recommendations were made considering the results. Apart from this study, suggestions have been made to include different scientific studies on cellular agriculture.