Çocuğun suça özendirilmesinde medyanın etkisi: Erzurum ili 10.sınıf öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of media on encouraging children to crime: A research on 10th grade students in Erzurum
- Tez No: 758528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE BURCU KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma çocuğun suça özendirilmesinde medyanın etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Yapılan çalışmayla çocuklar üzerinde hangi medya organlarının veya hangi yayınların suça özendirici etkisi olduğu noktasında çıkarımda bulunulması hedeflenmiştir. Ayrıca çocuk suçluluğu ve medya bağlamında, Erzurum özelinde yerel olarak fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Yöntem: Erzurum ilindeki 6 farklı okulda 10.sınıf öğrencilerine yönelik olarak yapılan çalışma, yüz yüze yapılandırılmış görüşme metoduna uygun olarak nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Öncelikle medyanın çocuklar için suça yönelik özendirici etkisi ile ilgili sorunlar ikincil kaynaklardan direkt okunarak belirlenmiştir. Daha sonra sorunlara yönelik hazırlanmış sorularla görüşme sağlanarak veriler elde edilmiştir. Bulgular: Toplanan verilere göre öğrencilerin daha çok şiddet içerikli televizyon programları veya Netflix gibi kaynaklardan takip ettikleri görülmüştür. Ayrıca şiddet içerikli internet oyunlarına yöneldikleri de belirlenmiştir. Ancak her çocuğun medya organlarını olumsuz etki oluşturacak şekilde kullanmadığı bazı öğrencilerden alınan cevaplarda araştırma, kişisel gelişimini sağlama gibi amaçlarla da medya organlarının kullanıldığı tespit edilmiştir. Medya organlarında sunulan şiddet içerikli film,dizi ve oyun gibi görsellerin bir kez daha süzgeçten geçirilerek sunulması gerektiği anlaşılmıştır. Sonuç: Erzurum ili 10.sınıf öğrencilerine yönelik 6 farklı okuldaki rehber öğretmenlerin rastgele belirlediği gönüllü öğrencilerle görüşülmüş ve bu görüşmelerden medyanın suça yönelik özendirici etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çocukların daha çok şiddet içerikli film, dizi ve oyunları izledikleri ve bunun sebebinin de şiddete yönelik ilgilerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca şiddet içerikli görsellerde başrol karakterleri veya ana temanın direkt şiddeti sunması sebebiyle öğrencilerin büyük bir kısmında özendirici bir etki oluşturduğu da gözlenmiştir. Çocukların bu başrol karakterlerini örnek alarak zihinlerinde şiddet içerikli sahneleri sakladıkları ve bilinçaltındaki bu karakterlerin onların ilerideki yaşamlarında tehlike oluşturabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenlerden dolayı medya organlarında çocuklar için sunulan dizi, film ya da oyunların dikkatle seçilmesinin gerekli olduğu bu çalışma ile bir kez daha ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to measure the effect of the media on encouraging children to commit crime. With this study, it is aimed to make inferences about which media organs or which publications have an encouraging effect on children. It also aims to provide local benefits in the context of juvenile delinquency and media, specific to Erzurum. Method: The study, which was conducted for 10th grade students in 6 different schools in Erzurum, was carried out using the qualitative research method in accordance with the face-to-face structured interview method. First of all, the problems related to the encouraging effect of the media on crime for children were determined by reading directly from secondary sources. Then, data were obtained by interviewing with questions prepared for the problems. Findings: According to the collected data, it has been observed that students mostly follow violent television programs or sources such as Netflix. It was also determined that they tended towards violent internet games. However, in the answers received from some students that not every child uses the media organs in a negative way, it has been determined that media organs are used for purposes such as research and personal development. It has been understood that visuals such as movies, series and games with violent content presented in the media should be filtered once again. Results: Volunteer students randomly selected by the guidance teachers in 6 different schools for 10th grade students in Erzurum were interviewed and the encouraging effect of the media on crime was tried to be determined from these interviews. It has been determined that children mostly watch violent movies, TV series and games, and this is due to their interest in violence. In addition, it has been observed that visuals with violent content have an encouraging effect on most of the students, since the leading characters or the main theme present direct violence. It should be considered that children keep violent scenes in their minds by taking these leading characters as an example and that these characters in their subconscious may pose a danger in their future lives. For these reasons, it has been demonstrated once again with this study that it is necessary to carefully select the series, movies or games presented for children in the media.