İnşaat projelerindeki stresin işçi ve teknik personel açısından araştırılması
Investigation of stress in construction projects in terms of workers and technical staff
- Tez No: 758527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERKAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İş stresi; çalışan sağlığını ve yaşantısını olumsuz yönde etkileyen kritik nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Birçok ülkede ve ülkemizde temel bir sektör olarak görülen inşaat sektörü, çok sayıda çalışana ve stresi yüksek bir çalışma ortamına sahiptir. İş stresi çalışanın iş yaşamı ile birlikte aile ve sosyal yaşantısını da etkilemektedir. Aşırı stresli işlerde çoğu zaman yapılan işten kaynaklanan baskılar çalışanın ailevi ilişkilerine yansımakta, sosyal yaşantısında dengesizliklere sebep olmaktadır. Bu çalışmada; inşaat projelerindeki stres faktörlerinin işçiler ve teknik personel üzerindeki etkileri belirlenmiş ve bu etkilerin aile ve sosyal yaşantılarına olan etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Literatürden yararlanılarak 9 stres faktörü belirlenmiş ve bunlara ilişkin veriler katılımcılardan anket yolu ile elde edilmiştir. Stres faktörleri ile aile ve sosyal yaşama etki arasındaki korelasyon ve regresyon değerleri hesaplanarak önerilen hipotezler test edilmiştir. Elde edilen veriler ve yapılan analizler sonucunda önerilen hipotezlerden bir tanesi hariç diğerleri kabul edilmiştir. İşçiler ve teknik personel için elde edilen çoklu regresyon değerleri karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Work stress; It is accepted as one of the critical reasons that negatively affect employee health and life. The construction sector, which is seen as a fundamental sector in many countries and in our country, has a large number of employees and a high-stress working environment. Work stress affects the family and social life of the employee as well as his work life. In extremely stressful jobs, the pressures arising from the work often reflect on the family relations of the employee and cause imbalances in his social life. In this study; The effects of stress factors in construction projects on workers and technical personnel were determined and it was aimed to measure the effects of these effects on their family and social lives. Using the literature, 9 stress factors were determined and the data related to them were obtained from the participants by questionnaire. The proposed hypotheses were tested by calculating the correlation and regression values between stress factors and the effect on family and social life. As a result of the data obtained and the analysis made, all but one of the proposed hypotheses were accepted. Multiple regression values obtained for workers and technical personnel are presented comparatively.