Çocuğun suça yönelimini azaltmada ailede verilen din eğitiminin önemi
The importance of religious education given in the family in reduction of children's determination into crime
- Tez No: 978289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumların her döneminde karşı karşıya kaldığı önemli sosyal sorunlardan biri olan suç olgusu, bireylerin yalnızca hukukî değil, aynı zamanda ahlakî ve vicdanî sorumluluk bilinciyle yetiştirilmesini gerekli kılmaktadır. Suçun önlenmesinde en kritik dönemlerden biri, bireyin karakter yapısının ve değer sisteminin temellendiği çocukluk evresidir. Özellikle erken ve orta çocukluk dönemlerinde edinilen tutum ve davranışlar, bireyin suça yönelip yönelmeyeceğini belirlemede önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda, ailenin çocuğun sosyal gelişiminde ve değerler dünyasının inşasında üstlendiği rol, suç davranışının önlenmesinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Araştırmada“Çocuğun suça yönelmesinde ailenin rolü nedir ve bu süreci engellemede ailede verilen din eğitimi ne ölçüde etkilidir?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmanın temel amacı, ailede verilen din eğitiminin çocuğun suça yönelmesini engellemedeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, suç kavramının çocukluk bağlamında tanımlanması, çocukluk dönemlerinin gelişimsel özellikleri, çocuğu suça sürükleyen faktörler, anne-baba tutumlarının etkileri, aile yapısı ile çocuk suçluluğu arasındaki ilişki ve din eğitiminin koruyucu rolü gibi alt konular ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve literatür taraması kullanılmıştır. Bulgular, ailede verilen tutarlı, sevgi temelli, disiplinli ve model oluşturabilecek ebeveyn davranışlarının çocuğun sorumluluk bilinci kazanmasında, iyi-kötü ayrımını öğrenmesinde ve suç davranışına karşı içsel direnç geliştirmesinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Din eğitimi ise, bireyin ahlakî ilkeleri içselleştirmesini, özdenetim mekanizmasını güçlendirmesini ve toplumsal değerlere uyum sağlamasını destekleyerek bu sürece katkı sunmaktadır. Sonuç olarak, çocuklukta alınan din temelli ahlak eğitimi, bireysel gelişim kadar toplumsal barış açısından da stratejik bir öneme sahiptir. Bu nedenle, ailelerin bilinçlendirilmesi ve ebeveynlik becerilerinin geliştirilmesi, suçun önlenmesine yönelik politikaların ayrılmaz bir parçası olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Crime, one of the most important social problems faced by societies in every period, requires individuals to be raised with not only legal but also moral and ethical responsibility. One of the most critical periods in crime prevention is childhood, when an individual's character and value system are established. Attitudes and behaviors acquired during early and middle childhood play an important role in determining whether an individual will turn to crime. In this context, the role that the family plays in the child's social development and the construction of their value system has a decisive influence on the prevention of criminal behavior. The study sought to answer the question,“What is the role of the family in a child's tendency toward crime, and to what extent does religious education provided by the family influence this process?”The main objective of the study is to examine the effect of religious education provided in the family on preventing children from turning to crime. In line with this objective, subtopics such as the definition of the concept of crime in the context of childhood, the developmental characteristics of childhood periods, factors that lead children to crime, the effects of parental attitudes, the relationship between family structure and juvenile delinquency, and the protective role of religious education were addressed. Document analysis and literature review, which are qualitative research methods, were used in the study. The findings show that consistent, loving, disciplined, and exemplary parental behavior in the family plays an important role in the child's development of a sense of responsibility, learning to distinguish between good and bad, and developing internal resistance to criminal behavior. Religious education contributes to this process by supporting the individual's internalization of moral principles, strengthening their self-control mechanisms, and helping them adapt to social values. In conclusion, religion-based moral education received during childhood is of strategic importance not only for individual development but also for social peace. Therefore, raising awareness among families and developing parenting skills should be considered an integral part of crime prevention policies.