Ardıçtepe Barajı fitoplankton ekolojisi
Phytoplankton ecology of Ardıçtepe Dam
  1. Tez No: 758539
  2. Yazar: AYSU ASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Balıkesir ili İvrindi ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ardıçtepe Baraj Gölü'nde Ekim-2018 ve Ocak-2020 tarihleri arasında alınan örneklerle fitoplankton türleri ve mevsimsel dağılımları tespit edilerek gölün bazı fiziko-kimyasal analizleri yapılmıştır. Ardıçtepe Baraj Gölü çalışmaları sırasında Bacillariophyta grubuna ait 30, Chlorophyta grubuna ait 6, Cyanobacteria grubuna ait 5, Charophyta grubuna ait 4, Euglenophyta grubuna ait 1 tür olmak üzere toplamda 46 tür tanımlanmıştır. Tanımlanan fitoplanktonların %76'sı Bacillariophyta, %11'i Cyanobacteria, % 6'sı Chlorophyta, %4'ü Charophyta ve %3'ü Euglenophyta'dır. Araştırma süresince Bacillariophyta divizyosunun dominant, Cyanobacteria divizyosunun ise subdominant olduğu belirlenmiştir. Bu iki divizyoyu sırasıyla Chlorophyta, Charophyta ve Euglenophyta divizyoları takip etmiştir. Her mevsimde görülen Bacillariophyta divizyosuna ait Cyclotella meneghiniana Kützing 1844 baskın tür olarak belirlenmiştir. Diğer sık rastlanılan türler sırasıyla Aulacoseira granulata var. angustissima, Synedra ulna, Aulacoseria granulata'dır. Araştırma süresi boyunca ölçülen su sıcaklığı 7,4-26,2 ºC, kondüktivite değeri 0,475- 0,002 ms/cm, TDS değeri 689- 0,201 mg/L , pH değeri 10,81-9,58 , ORP değeri 73,3/-48 mV, çözünmüş O2 değeri 6,69-20,35 mg/L , ışık geçirgenliği 100-220 cm, AKM değeri 0,6044- 0,0048 mg/L, klorofil-a değeri 3,51- 0,01 μg/L arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Phytoplankton species and seasonal distributions were investigated and some physical and chemical analyses of the lake were performed from samples taken between October-2018 and January-2020 in Ardıçtepe Dam Lake, which is located within the borders of Ivrindi district of Balikesir province. During the Ardıçtepe Dam Lake study, a total of 46 species were identified, 30 from Bacillariophyta , 6 from Chlorophyta , 5 from Cyanobacteria , 4 from Charophyta, and 1 from Euglenophyta. Of the phytoplankton identified, 76% were Bacillariophyta, 11% Cyanobacteria, 6% Chlorophyta, 4% Charophyta and 3% Euglenophyta. During the course of the study, it was determined that Bacillariophyta division was dominant and Cyanobacteria division was subdominant. These two divisios were followed by the Chlorophyta, Charophyta and Euglenophyta divisios, respectively. Cyclotella meneghiniana Kützing 1844 from Bacillariophyta, which is seen in all seasons, has been identified as the dominant species. Other common species were Aulacoseira granulata var. angustissima, Synedra ulna, Aulacoseria granulata, respectively. Water temperature measured as 7.4-26.2 ºC, conductivitt as 0,475-0,002 ms/cm, TDS as 689- 0,201 mg/L, pH as 10,81-9,58 , ORP as 73,3/-48 mV, dissolved oxygen as 6,69- 20,35 mg/L, transperency as 100-220 cm, SS as0.6044- 0.0048 mg/L, chlorophyll-a ranged from 3.51- 0.01 μg/L during the study period.