Investigating pre-service EFL teachers' perceptions and conceptualizations of pragmatic competence and integration of pragmatics in EFL teaching process
İngilizce öğretmen adaylarının edimbilim yetisi kavramsallaştırmaları ve İngilizce öğretimine entegrasyonu hakkındaki algıları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 758538
  2. Yazar: FATIMA ELMEDDAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İlgili literatürün gözden geçirilmesi, EFL bağlamında edimbilimsel yeterliğin önemine daha az dikkat edildiğini ortaya koyması nedeniyle bu çalışma, Türk İngilizce öğretmen adaylarının edimbilimsel yeterlik kavramını ve algılarını araştırarak, edimbilimsel yeterlik üzerine mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma öğrencilerin edimbilimsel yeterliğini geliştirmek için edimbilimsel bilgiyi dil öğretimine entegre etme konusundaki algılarını keşfetmeyi de amaçlar. Çalışma, karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın nicel verileri beşli bir Likert ölçek aracılığıyla, nitel veriler ise İngilizce öğretmen adaylarının edimbilimsel yeterlik konusundaki algılarını ve kavramsallaştırmalarını ve edimbilimsel özellikleri dil öğretim sürecine entegre etmeye yönelik görüş ve tutumlarını araştırmak için açık uçlu bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler SPSS kullanılarak, nitel veriler ise Creswell'in (2009) içerik analizi çerçevesine göre analiz edilmiştir. Araştırmanın ana bulguları, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğretmen adaylarının oldukça sınırlı düzeyde edimbilimsel yeterlik sergiledikleri için dilin edimbilimsel kullanım boyutunda yeterliklerinin düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular ayrıca İngilizce öğretmen adaylarının edimbilimsel bilgiyi dil öğretimi ve öğrenimine entegre etmeye yönelik olumlu bir tutum sergilediklerini ortaya koymuştur, bu da edimbilimsel yeterlik gelişimini, dolayısıyla uygun dil kullanımını sağlayan çok önemli bir faktördür. Çalışmanın sonuçları, İngilizce öğretmeni adaylarının edimbilimsel yeterlik algılarının desteklenmesi gerektiğini de öne sürmüştür. Ayrıca, İngilizce Öğretmen Yetiştirme Programları, İngilizce öğretmen adaylarının bu anlamda yeterliklerini geliştirmeleriyle ilgili ders sayısını arttırılması gerekliliği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
A review of related literature revealed that less attention was given to the importance of pragmatic competence in EFL contexts. Therefore, the present study seeks to contribute to the existing literature on pragmatic competence by investigating Turkish pre-service EFL teachers' conceptualizations and perceptions of pragmatic competence. It also aims to explore their perceptions regarding integrating pragmatic knowledge into language teaching in order to develop students' pragmatic competence. The present study was designed as a convergent parallel design as one of the mixed method research designs. The quantitative data of the study were collected via a five points Likert scale, and qualitative data through an open-ended questionnaire to better understand pre-service EFL teachers' perceptions and conceptualizations on pragmatic competence, and their opinions and attitudes towards integrating pragmatic features in language teaching process. The quantitative data were analyzed using SPSS while the qualitative data were analyzed following Creswell's (2009) content-analysis framework. Major findings of the study revealed that pre-service EFL teachers had a low level of pragmatic competence. The findings further revealed that pre-service EFL teachers, however, exhibited a positive attitude towards integrating pragmatic knowledge in language teaching and learning as a crucial factor that ensures pragmatic competence development, therefore, appropriate language use. The results of the study suggested that pre-service EFL teachers' perceptions of pragmatic competence needed to be promoted. Moreover, English Language Teacher Education Programs can be encouraged to incorporate more courses related to the pre-service EFL teachers' development of pragmatic competence.