Factors determining data protection law awareness: The case of Turkey
Veri korunması kanunu farkındalığını etkileyen faktörler: Türkiye vakası
- Tez No: 758545
- Danışmanlar: DOÇ. BERTAN YILMAZ BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Veri korunması birey, çalışan ve müşteri olarak günümüz dünyasını yeniden şekillendiren en önemli konulardan biridir. Dünyadaki farklı öncü ülkelerin belirli veri koruma yasaları ve düzenlemeleri vardır. Bu araştırmada, Türkiye'deki veri koruma kanunu olan KVKK, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, bireysel farkındalık, çalışan Farkındalığı ve müşteri Farkındalığı olmak üzere 3 farklı farkındalık türünün kendine özgü özellikleri ile ilişkisi göze alınarak istatistiksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırma, üç farklı farkındalık türüne göre KVKK farkındalığının derecesi nedir? sorusuna cevap vermektedir. "Bu araştırma ile KVKK farkındalığı ile ilgili literatür boşluğunun doldurulması amaçlanmaktadır. Bireysel farkındalığın temel belirleyicisi olarak sosyo-demografik faktörler ele alınmaktadır. Beklendiği gibi cinsiyet, bireysel farkındalık üzerinde etkili bir faktör değildir. İlginç bir şekilde, gelirin bireysel farkındalık üzerinde etkisi yoktur. Ayrıca yaş, eğitim ve bölge bireysel farkındalık için belirleyici faktörler olarak kategorize edilmiştir. Çalışan bilinci ile KVKK bilinci arasındaki ilişki incelenirken şirket teşvikleri ve eğitimleri, devlet düzenlemelerinin etkisi dikkate alınmıştır. Şirket teşvikleri KVKK farkındalığı üzerinde etkili değildir ancak devlet düzenlemelerinin varlığı bu ilişkiyi etkileyebilir. Uygulama kullanım sıklığı, KVKK farkındalığı ile müşteri farkındalığı arasındaki ilişkiyi değiştirebilecek bir faktör olarak kabul edilmektedir. Sonuç olarak, bireysel farkındalık, müşteri farkındalığı ve çalışan farkındalığı Türkiye'de KVKK farkındalığının temel belirleyicisi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Data protection is one of the most important subjects that reshape the people's world as an individual, employee and customer. Different pioneer countries in the world have specific data protection laws and regulations. In this research, the relationship between data protection law in Turkey namely KVKK, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu in Turkish, and 3 different types of awareness namely individual awareness, employee awareness and customer awareness with their specific features are examined using statistical methods. This research answers the question of“What is the degree of KVKK awareness based on three different awareness types. ”The literature gap regarding KVKK awareness is aimed to be fulfilled with this research. Socio-demographical factors are taken as the key determinants of individual awareness. As expected, gender is not an effective factor over individual awareness. Interestingly, income does not have influence over individual awareness. Furthermore, age and education and region have been categorized as a determinant factor for individual awareness. Company incentives and trainings, government regulations effect is taken into the consideration while examining the relationship between employee awareness and KVKK awareness. Company incentives are not influential over KVKK awareness, but the existence government regulations may affect this relationship. Application usage frequency is assumed as a factor that might change the relationship between KVKK awareness and customer awareness. All in all, individual awareness, customer awareness and employee awareness have been found as a key determinant of KVKK awareness in Turkey