Sosyal bilgiler öğretiminde bayrak ve sancakların kullanımı ile değerlerin geliştirilmesi
Developing the values flag and banks in social study education
  1. Tez No: 758631
  2. Yazar: AZİME TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİME ARZU GÜNGÖR AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, hazırlanan öğretim etkinlikleri ile sosyal bilgiler öğretiminde önemli bir yer tutan değerlerin geliştirilmesinde bayrak ve sancakların rolü incelenmiştir. Bir ülkenin bağımsızlık sembolü olarak büyük önem taşıyan bayrak, bir ulusun varlığına ve birliğine işaret etmektedir. Bir ulusun var oluşunda önemli bir yeri olan bayrağa karşı öğrencilerde sevgi ve saygı gibi değerleri kazandırarak, bayrağı koruma bilinci geliştirmek büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın içeriğinde bayrak ve sancak temalı etkinliklerle; bağımsızlık, özgürlük, vatanseverlik, sevgi, saygı ve sorumluluk değerleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılı Zonguldak ili Ereğli ilçesinde bulunan bir ortaokulun 5. sınıfında okuyan 25 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmada Etkin Vatandaşlık Ünitesi kapsamında yer alan kazanımlara uygun olarak bayraklar ve sancaklarla ilgili dokümanlar kullanılmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma modellerinden, durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak geliştirilen çalışma yapraklarından ve yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Öğrencilerin değerlere ilişkin bilgilerini öğrenebilmek amacıyla çalışma sonrası görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma probleminin çözümlenmesine yönelik betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Öğrencilerin cevaplarından alıntılara sık sık yer verilmiştir. Araştırmanın sonunda, bayrak ve sancak temalı etkinliklerlerin amaçlanan değerleri kazandırma noktasında olumlu rolüne dair bulgular elde edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretiminde bayraklar ve sancaklarla ilgili materyaller kullanılarak gerçekleştirilen çalışma sonucunda öğrencilerde değerlere yönelik farkındalık oluştuğu ve var olan değerlerin gelişmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of flags and banners on the development of values that have an important place in social studies teaching with the prepared teaching activities are examined. The flag, which is of great importance as a symbol of a country's independence, indicates the existence and unity of a nation. It is also of great importance to develop the awareness of protecting the flags by gaining love and respect in students towards the flag, which has an important place in the existence of a nation. In this direction, with the activities related to flags and banners in the content of the study; values of independence, freedom, patriotism, love, respect and responsibility were tried to be developed. The research was conducted with 25 students studying in the 5th grade of a secondary school in the Ereğli district of Zonguldak province in the 2020-2021 academic year. In the research, documents related to flags and banners were used in accordance with the achievements within the scope of the Effective Citizenship Unit. This study was carried out with case study, one of the qualitative research models. In the research, worksheets and semi-structured interview form developed as data collection tools were used. In order to learn the knowledge of the students about values, a post-study interview form was applied. Descriptive analysis technique was used to solve the research problem. In this section, quotations from students' answers are frequently used. At the end of the research, it was found that the use of flags and banners had a positive effect on gaining the intended values. It has been seen that using materials related to the flag and banner in social studies teaching creates awareness of values in students and is effective in the development of existing values.