Üniversitesi öğrencilerinde depresyon, sosyal kaygı ve bağlanma stillerinin yeme tutumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of depression, social anxiety and attachment styles on eating attitudes in university students
- Tez No: 758632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çağımızda en sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan bazıları depresyon, yeme bozuklukları, sosyal kaygı ve bağlanma sitilleri birbirileri ile de yakından ilişkili sorunlardandır. Bu psikolojik rahatsızlıklar diğerlerini de tetikleyebildiği gibi, var olan bir rahatsızlığı daha da artırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı depresyon, yeme tutumu, sosyal kaygı ve bağlanma sitilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Betimsel ve ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada evreni, 2020-2021 eğitim yılında İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde öğretim görmekte olan üniversite öğrencileridir. Çalışmanın örnekleminde ise gönüllülük esasına dayanarak araştırma katılmayı kabul eden 295 öğrenci bulunmaktadır. Veri toplama araçları olarak da bilgilendirilmiş onam formu, demografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği, Yeme Tutum Testi-40 ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarında; katılımcıların tüm ölçeklerden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre depresyon, sosyal kaygı ve bağlanma sitillerinin yeme tutumunu anlamlı düzeyde yordadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some of the most common psychological disorders in our age are depression, eating disorders, social anxiety and close relationships are closely related problems. These psychological disorders can trigger others, as well as exacerbate an existing disorder. The aim of this study is to examine the relationship between depression, eating attitude, social anxiety and experiences in close relationships. The universe of this research, in which descriptive and relational scanning model is used, is university students studying at foundation universities in Istanbul in the 2020-2021 academic year. In the sample of the study, there are 295 students who agreed to participate in the research on a voluntary basis. Informed consent form, demographic data form, Beck Depression Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, Eating Attitude Test-40 and Experiences in Close Relationships Inventory-II (FRI-II) were also used as data collection tools. The obtained data were analyzed in SPSS 26 program. In the research results; It was observed that there was a moderately significant positive correlation between the scores of the participants from all scales. In addition, according to the results of the regression analysis, it is seen that depression, social anxiety and experiences in close relationships significantly predict eating attitude.