Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının ders programında yapılma saatine göre incelenmesi
Examination of secondary school students attitudes to physical education and sports class according to the hours offered in the course schedule
- Tez No: 758640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı; Ortaokul öğrencilerinin Beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının ders programındaki yapılma saatine göre etkisi olup olmadığını incelemektedir. Çalışmaya,2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul/Pendik İlçesi Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulundan 5.6.7. ve 8. sınıf öğrencileri gönüllü olarak katıldı. Çalışma da iki ayrı veri toplama aracı kullanıldı. Veri toplama araçlarının birincisi araştırmacı tarafından oluşturulan katılımcıların demografik bilgilerinin yer aldığı 10 soruluk kişisel veri formu, diğeri ise katılımcıların Beden eğitimi dersine karşı tutumlarını belirlemek amacı ile Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen ve 35 sorudan oluşan“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği'' kullanıldı. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak işlenebilmesi için Microsoft Excell'de düzenlendi. SPSS paket programı ile incelenen veriler normal dağılım gösterdiğinden dolayı ikili grup karşılaştırmalarında ”Bağımsız Örneklem T Testi“, çoklu grup karşılaştırmalarında ise ”Tek Yönlü Varyans Analizi" testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It examines whether secondary school students' attitudes towards physical education and sports lessons have an effect according to the time in the curriculum. 5th, 6th, 7th and 8th grade students from Muhsin Yazıcıoğlu Secondary School in Istanbul/Pendik District in the 2021-2022 academic year participated voluntarily. Two separate data collection tools were used in the study. The first of the data collection tools is the 10 question personal data form, which includes the demographic information of the participants, created by the researcher. On the other hand, the“Physical Education Attitude Scale”consisting of 35 questions developed by Güllü and Güçlü (2009) was used to determine the attitudes of the participants towards the Physical Education lesson. The obtained data were arranged in Microsoft Excel for statistical processing. Since the data analyzed with the SPSS package program showed normal distribution, the“Independent Sample T-Test”was applied in paired group comparisons and the 'One-Way Analysis of Variance" test was applied in multi-group comparisons.