Enhancement of TiP2O7@MIL-125(Ti) hybrid photocatalyst and their use in the removal of organic pollutants from the wastewaters
TiP2O7@MIL-125(Ti) hibrit fotokatalizörlerinin geliştirilmesi ve atik sulardan organik kirleticilerin uzaklaştirilmasinda kullanimi
- Tez No: 758658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, MIL-125 ve NH2-MIL-125 malzemelerine çeşitli miktarlarda titanyum pirofosfat (TiP2O7) katkılanmış ve yeni kompozitin, metilen mavisi ve metil turuncusu boyalarına karşı fotokatalitik bozunma kapasiteleri incelenmiştir. Titanyum pirofosfat; karbohidrazit, hekzametilentetramin, okzalildihidrazit, üre, glisin ve sitrik asit yakıtları kullanılarak; zaman ve enerji tasarruflu, çözeltide yanma yöntemi ile sentezlenmiştir. Hekzametilentetramin ile hazırlanan örnek morfolojik olarak üstün özellikler sergilemiştir ve bu sonuçlar nedeniyle kompozit sentezi, sadece hekzametilentetraamin ile sentezlenen TiP2O7 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. MIL-125' e titanyum pirofosfat katkısının, metilen mavisinin fotokatalitik bozunma miktarını arttırdığı, metil oranj bozunması üzerinde ise etkisi olmadığı tespit edilmiştir. 10% titanyum pirofosfat katkılı MIL-125 ve NH2-MIL-125 kompozitleri, metilen mavisi için en yüksek fotokatalitik bozunmayı sergilemiştir. Her iki kompozit malzeme için güneş ışığı, mor ötesi ışık ve görünür ışık kullanılarak ışık kaynağının etkisi incelenmiştir ve güneş ışığı altında 100% bozunma oranı elde edilmiştir. TiP2O7@MIL-125 kullanılarak elde edilen nihai bozunma miktarı, görünür ışık ve mor ötesi ışık altında sırası ile 97,8% ve 97% ölçülmüştür. Aynı koşullar altında TiP2O7@NH2-MIL-125 kompoziti kullanılarak elde edilen bozunma oranları 96,6% ve 97,4% ölçülmüştür. Bu koşullar altında kullanıldığında her iki fotokatalizörün de kararlı olduğu bulunmuştur ve üçüncü tekrar kullanımı sonunda aktivitelerinde az miktarda düşüş mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study, various amounts of titanium pyrophosphate (TiP2O7) were doped into MIL-125 and NH2-MIL-125 materials, and the photocatalytic degradation capabilities of the new composite towards methylene blue and methyl orange dyes were investigated. Titanium pyrophosphate was synthesized via a time and energy-efficient solution combustion method using carbohydrazide, hexamethylenetetramine, oxalyldihydrazide, urea, glycine, and citric acid as fuel. The sample prepared with hexamethylenetetramine exhibited superior properties morphologically and due to this result, composite synthesis was conducted using only the hexamethylenetetramine- assisted synthesized TiP2O7. Titanium pyrophosphate doping on MIL-125 enhanced photocatalytic degradation of methylene blue while no impact on methyl orange degradation was detected. 10% Titanium pyrophosphate doped MIL-125 and NH2-MIL-125 samples exhibited the highest photocatalytic degradation of methylene blue. The light source effect was also evaluated by employing solar light, ultraviolet light, and visible light for both composite materials and 100% degradation was obtained under solar light. The final degradation amount obtained via TiP2O7@MIL-125 was 97,8% and 97% under visible light and ultraviolet light (UVA), respectively. 96,6% and 97,4% degradation was obtained via TiP2O7@NH2-MIL-125 material, under the same conditions, respectively. Both photocatalysts were found to be stable when used under these conditions, and there was a slight decrease in their activity after three recycles.