Analysis and design of antenna and passive microwave circuit elements on flexible substrate
Esnek alttaş üzerine anten ve pasif mikrodalga devre elemanları analizi ve tasarımı
- Tez No: 758679
- Danışmanlar: Prof. Dr. BİRSEN SAKA TANATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, esnek alt taşlar üzerine pasif mikrodalga devrelerinin tasarımı ve analizi ile ilgilidir. Tezin içeriği, malzeme karakterizasyonu, tasarım ve üretim olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Analiz için iki tekstil örneği (pamuk ve kot kumaşı) ile iki farklı kalıp silikon (PDMS ve AK-Sil1310T) seçilmiştir. Pamuk, kot kumaşı, PDMS ve AK-Sil1310T'nin dielektrik özellikleri, 1-12 GHz frekans bandında dalga kılavuzu ve halka rezonatörü kullanılarak belirlenmiştir. Dalga kılavuzu ölçme düzeneği, X-bandı (8.2-12.5 GHz) dikdörtgen dalga kılavuzları, vektör ağ analizörü, eş eksenli kablolar ve N-tipi eş eksenli konnektörden dalga kılavuzuna dönüştürücülerden oluşur. Ölçülecek malzemelerinin saçılma parametreleri, dalga kılavuzu düzeneği ile ölçülmüş, Nicolson-Ross-Wier algoritması kullanılarak ölçülen saçılma parametrelerinden dielektrik özellikleri hesaplanmıştır. Rezonans yöntemini kullanarak malzeme özelliklerini belirlemek için ise mikroşerit iletim hattı ve mikroşerit halka rezonatörü üretilmiştir. Her iki yöntemle elde edilen dielektrik özellikler önemli ölçüde uyumludur. İletken mürekkep, iletken tekstil ve iletken iplik gibi farklı iletken malzemeler, tekstil üzerine devre elemanı üretiminde kullanıldıklarındaki performanslarını karşılaştırmak için incelendi. Ayrıca serigrafi, nano biriktirme, yapıştırma ve dikiş gibi üretim teknikleri de incelendi. Tasarım aşamasında, Ansys HFSS elektromanyetik benzetim yazılımı kullanılmış ve X-bandında yansıtıcı dizi anten tasarımı için dikdörtgen yama birim elamanı analiz edilmiştir. Bu amaçla, tek ve iki katmanlı birim hücreler için yama boyutuna karşılık gelen faz eğrileri elde edilmiştir. Tek katmanlı birim hücre ile 330o civarında, iki katmanlı birim hücre için ise 300o faz değişimi elde edilmiştir. Üretim hata toleransı daha iyi olduğu için, daha az faz değişimi elde edilmesine rağmen iki katmanlı birim hücre komple tasarım için kullanılmıştır. 15x15 elemanlı odaktan beslemeli ve 17x17 elemanlı kayık beslemeli yansıtıcı anten tasarımları ANSYS HFSS benzetim programı aracıyla gerçekleştirilmiştir. Antenlerin, ışıma örüntüsü, kazanç ve verimleri hesaplanmıştır. Odaktan besleme için kazanç yaklaşık 21 dB'dir ve tahmini verimlilik yaklaşık %43'dir, benzer şekilde kayık besleme konfigürasyonu kazancı 23 dB civarındadır, tahmin edilen verimlilik ise yaklaşık %45'tir. Her iki tasarım da gümüş kaplı iletken iplik kullanılarak bilgisayarlı nakış tekniği ile üretilmiş, toprak düzlemi iletken tekstil kullanılarak yapılmıştır. Üretilen tasarım, geçici bir kurulum yardımıyla test edildi ve simülasyonlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about the design and analysis of passive microwave circuits on flexible substrates. The work is divided into three parts material characterization, design, and fabrication. Two types of textile samples cotton, jeans, and two types of synthesized mold silicone PDMS, and AK-Sil1310T are selected for analysis. The dielectric properties of cotton, jeans, PDMS, and AK-Sil1310T are determined using a waveguide and modified ring resonator for a 1-12 GHz frequency band. The waveguide setup consists of X-band (8.2-12.5 GHz) rectangular waveguides, a vector network analyzer, the coaxial cables, and the N-type coaxial to waveguide converters. The scattering parameters of test materials are measured through a waveguide setup whereas the Nicolson-Ross-Wier algorithm is used to extract the dielectric properties from measured scattering parameters. To determine material properties using the resonant method two microwave structures microstrip transmission line a and microstrip ring resonator are realized. The dielectric properties obtained through both methods are significantly matched. The different conductive materials such as conductive ink, conductive textile, and conductive yarn are investigated to compare their performance when used in the fabrication of circuit elements on textiles. The fabrication techniques including screen printing, Physical Vapor deposition, sticking, and stitching are also examined. In the design phase, an X-band reflectarray with a rectangular patch element is simulated using Ansys HFSS electromagnetic simulation software. The phase range corresponding to patch dimension for single-layer and 2-layer unit cells is obtained. The single-layer unit cell has a phase range of around 330o but has steeper phase variation whereas the 2-layer unit cell has more the 300o has gradual phase variation Based on fabrication error tolerance and bandwidth criteria 2-layer unit cell is used to design complete reflectarray. The simulations of reflectarray for center feed configuration having 15x15 elements and offset feed configuration having 17x17 elements are carried out by using the ANSYS HFSS simulation tool. The radiation patterns, gains, and efficiencies are calculated for both antennas. The gain for center feed configuration is around 21 dB and the estimated efficiency is around 43%, similarly the gain for offset feed configuration is around 23 dB while the estimated efficiency is around 45%. Both designs are fabricated through computerized embroidery technique using silver-coated conductive thread while the ground plane is made using conductive textile. The fabricated design was tested with the help of a wooden structure built in the lab and compared with simulations.