Multi-criteria evaluation of energy storage technologies considering electricity market regulation of Turkey
Enerji depolama teknolojilerinin türkiye elektrik piyasası yönetmeliği dikkate alınarak çok kriterli değerlendrilmesi
  1. Tez No: 758689
  2. Yazar: SELEN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya nüfusunun artması ve elektrikli cihazların günlük kullanıma daha fazla entegre edilmesi, elektrik tüketiminin her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Fosil yakıtlar sınırlıdır ve çevreye zararlıdır. Bu nedenle hükümetler politikalarını yenilenebilir enerjiye çevirdi. Yenilenebilirlerin payındaki artış, kesintili oldukları için elektrik şebekesinin zorluğunu alevlendiriyor. Üstelik kısa bir elektrik kesintisi bile sektöre büyük zarar veriyor, dolayısıyla elektriğin sürekli olması gerekiyor. Tüm bu endişeler, güç şebekesi için enerji depolamanın önemini beraberinde getiriyor. Bu tez, enerji depolama teknolojilerine genel bir bakış sunar ve yeterli bilgi sağlar. Ayrıca, uygun depolama teknolojisini bulmak için çok kriterli karar verme yaklaşımı uygulanır. Entegre AHP-TOPSIS tekniği kullanılarak Türkiye'deki enerji depolama faaliyetleri mevzuatı dikkate alınarak bir model oluşturulmuştur. Model iki farklı profil için kullanılmaktadır. Modeli kurmak için tüm ampirik veriler literatürden ve anketlerden toplanmıştır. Sonuçlar göz önünde bulundurularak, tüketim tesisine bütünleşik elektrik depolama tesisi için en iyi çözüm olarak VRFB seçilmiş ve müstakil elektrik depolama tesisi için CAES birinci sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing the world population and integration of electrical devices into daily usage more leads to an increase in electricity consumption day by day. Fossil fuels are limited and harmful to the environment. Therefore, governments changed their policies to renewables. An increase in the share of the renewables inflames the hardship of the electricity network since they are intermittent. Moreover, even a short blackout causes big damage to the industry, so electricity must be continuous. All these concerns bring the importance of energy storage for the power network. This thesis gives an overview of energy storage technologies and provides sufficient information. Also, a Multi-criteria decision-making approach is applied to find the suitable storage technology. A model is created considering the legislation of energy storage activities in Turkey by using the integrated AHP-TOPSIS technique. The model is used for two different profiles. All empirical data to establish the model was gathered from the literature and surveys. By considering the results, VRFB is chosen as the best solution for the electricity storage facility adjoined to the consumption facility, and CAES is ranked first for the independent electricity storage facility