Protein takviyesi kullanan erkeklerde semen parametrelerinin protein takviyesi kullanmayanlar ile karşılaştırılması
Comparıson of semen parameters in men using protein supplement with man which is not using protein supplements
  1. Tez No: 758706
  2. Yazar: EZİNE HÜSNA LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DUNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
İnfertilite küresel olarak çiftlerin yaklaşık %15'ini etkilemektedir. Bu probleme sahip çiftlerin %20'sinden erkek faktör tek başına sorumlu iken vakaların %50'sine katkıda bulunmaktadır (Lau, ve diğerleri, 2018). Literatürde peynir altı suyu, magnezyum, çinko, vitamin B6 ve BSA'nın semen parametrelerine etkisi olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada bu takviyeleri kullanan erkek gönüllülerin semen parametreleri araştırıldı. Çalışmaya 6 ay süreyle düzenli olarak protein takviyesi kullanan 20 erkek ve protein takviyesi kullanmayan 20 erkek dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Around 15% of couples worldwide are affected by infertility. While the male factor alone accounts for 20% of couples with this problem, it contributes to 50% of cases (Lau, ve diğerleri, 2018). It has been reported in the literature that whey, magnesium, zinc, vitamin B6 and bsa have an effect on semen parameters. In this study, semen parameters of male volunteers using these supplements were investigated. The study included 20 men using protein supplements and 20 men not using protein supplements.