KOSGEB'in toplam faktör verimliliği
Total factor productivity of KOSGEB
- Tez No: 758707
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALPER GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kurumlar, ülkelerin kaynak kullanımında önemli bir yer tutmaktadır. Bütçe dengesinin doğru yönetilebilmesi için kurum kaynaklarının verimli kullanılması gerekmektedir. Verimliliklerini artırabilecek strateji ve politikaları belirlemiş olan kurumlar ülke ekonomisine olumlu katkı yapacaklardır. Literatürde kurumların verimliliği üzerine olan çalışmalar, genelde yerel düzeyde ya da bölgesel düzeyde yapılmıştır. Bu çalışma Türkiye'de ulusal düzeyde kurumlar için yapılan literatürde rastlanan birkaç çalışmadan biridir. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) müdürlüklerinin yapısal analizini yapan ve ekonomik yapılarını ortaya koyan bu çalışmanın temel amacı KOSGEB'in müdürlüklerinin toplam faktör verimliliklerinin zaman içindeki gelişimini ortaya koymak ve kamu kaynaklarının etkin kullanımı açısından toplam faktör verimliliğini artırabilecek strateji ve politikaları önermektir. KOSGEB'in sahada bulunan 88 müdürlüğünün kaynak kullanım durumuna göre ürettiği çıktılar doğrultusunda verimlilikleri ortaya çıkarılmıştır. Farrell'in 1957'deki 'Üretken Verimliliğin Ölçümü' çalışması üzerine geliştirilen veri zarflama analizi yöntemiyle müdürlüklerin teknik etkinlik skorları hesaplanmıştır. Kurumun toplam faktör verimliliği 2018-2020 yılları için Malmquist endeksi yöntemiyle ortaya koyulmuştur ve bu endeksin bileşenleri analiz edilmiştir. Çalışanların verimlilik ile ilgili görüşleri doğrultusunda analiz çeşitlendirilmiştir. Verimliliği etkileyebilecek faktörler Tobin'in 1958 tarihli 'Sınırlı Bağımlı Değişkenlerin Tahmini' ile ilgili makalesinden yola çıkılarak geliştirilen Tobit regresyon modeli ile tahmin edilmiştir. Yapısal analiz, müdürlüklerden elde edilen görüşler, teknik etkinlik skorlarının analizi, toplam faktör verimliliği endeksinin ve bileşenlerinin analizi, verimliliğe etki eden faktörlerin tahmini sonrasında elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuç olarak 2018-2020 yıllarında KOSGEB'in Türkiye genelinde elde ettiği aynı çıktıların % 29 tasarrufla elde edilebileceği anlaşılmıştır. İncelenen dönem için olumsuz olan toplam faktör verimliliğindeki değişimin kaynağının teknolojideki değişim olduğu ortaya koyulmuştur. Bu olumsuz dönem pandemi etkisiyle eşleşmektedir. Teknik etkinlik bağımlı değişkeni 32 farklı iç ve dış bağımsız değişken ile farklı kombinasyonlar ile denenmiş ve anlamlı bir model ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Sonuçlar arasında en önemlileri müdürlüklerin küçülmesinin etkinliği artırabileceği, yüksek tutarlı teknoloji temelli destek programlarının ve imalat sanayinde yer alan kalifiye işletmelerin müdürlük etkinliğini artırdığıdır. Ayrıca müdürlüklerde çalışanların yaş ortalaması küçüldükçe müdürlüklerin etkinliklerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutions have an important role in the resource use of countries. In order to manage the budget balance correctly, the resources of the institution should be used efficiently. Institutions that have determined strategies and policies that can increase their efficiency will make a positive contribution to the country's economy. Studies on the efficiency of institutions in the literature have generally been made at the local or regional level. This study is one of the few studies found in the literature for instutitions at the national level in Turkey. The main purpose of this study, which makes the structural analysis of KOSGEB (Small and Medium Enterprises Development Organization of Turkey) directorates and reveals their economic structures, is to reveal the development of total factor productivity of KOSGEB directorates over time and to suggest strategies and policies that can increase total factor productivity in terms of effective use of public resources. The efficiency of KOSGEB's 88 directorates in the field was revealed in line with the outputs produced according to the resource utilization status. The technical efficiency scores of the directorates were calculated with the data envelopment analysis method developed on Farrell's“Measurement of Productive Efficiency”study in 1957. The total factor productivity of the institution for the years 2018-2020 has been revealed by the Malmquist index method and the components of this index have been analyzed. The analysis was diversified in line with the employees' views on productivity. Factors that could affect productivity were estimated with the Tobit regression model, which was developed based on Tobin's 1958 article on 'Estimation of Relationships for Limited Dependent Variables '. After the structural analysis, the opinions obtained from the directorates, the analysis of the technical efficiency scores, the analysis of the total factor productivity index and its components, the estimation of the factors affecting the productivity, the results were interpreted. As a result, it has been understood that the same outputs obtained by KOSGEB throughout Turkey in 2018-2020 can be achieved with 29% savings. It has been revealed that the source of the change in total factor productivity, which is negative for the examined period, is the change in technology. This negative period is matched by the impact of the pandemic. The technical efficiency dependent variable was tested with 32 different internal and external independent variables in different combinations and a meaningful model was tried to be revealed.Among the results, the most important ones are that downsizing of the directorates can increase the efficiency, high-consistency technology-based support programs and qualified enterprises in the manufacturing industry increase the efficiency of the directorate. In addition, it has been determined that the effectiveness of the directorates increases as the average age of the employees in the directorates decreases.