Short distance sequence stratigraphic correlation in a carbonate succession of Fele area (north of Beyşehir Lake, western Tauridos, Turkey)
Fele bölgesindeki bir karbonat istifinde kısa mesafeli sekans stratigrafisi korelasyonu (Beyşehir Gölü kuzeyi batı Toroslar, Türkiye)
- Tez No: 75873
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Öz FELE BÖLGESİNDEKİ BİR KARBONAT İSTİFİNDE KISA MESAFELİ SEKANS STRATİGRAFİSİ KORELASYONU (BEYŞEHİR GÖLÜ KUZEYİ, BATI Fele yöresinde Kretase, Geyikdağı Birliği'nin Polat Formasyonu içinde yüzeyleyen gelgit çevresi karbonat çökelleri ile temsil edilmektedir. Bunlar yer yer transgresif taban çökelleri ve suüstü olma yapılarını içeren düşük enerjili gelgit altı, arası ve üstü çökellerden oluşmaktadır. Bu fasiyes tipleri, değişik düzenlerde dizilmiş metre ölçekli yukarı doğru sığlaşan devirlerin yapıtaşlarıdır. Devirler tam veya eksikli gelgit çevresi istiflerinden oluşur.Fele yöresinde beş ana tip devir (tip A-E) ve onların as tipleri tanımlanmıştır. Bu devirler taban fasiyeslerinin karakterine göre ayırt edilmiştir. Metre ölçekli yukarı doğru sığlaşan devirler 100 bin ila 400 bin yıl arasında değişen zaman aralıklarına ve Milankoviç devir bantlarından dışmerkezlilik periodlarına karşılık gelir. Yukarı doğru sığlaşan devirlerin üstüste sıralanması önemli östatik değişimlere bağımlı olarak gelişen 3. ve 2.derece sekansları oluştururlar. Daha sağlıklı bir sekans stratigrafisi analizi yapabilmek için çalışılan ölçülü kesitin Fischer grafiği'nin ortaya konulması ile görecel deniz seviyesi değişim grafiği elde edilmiştir. Çalışılan kesitte, beşi tip 1 ve ondördü tip 2 olmak üzere ondokuz sekans belirlenmiştir. Sekanslar bazı global deniz seviyesi düşmeleri ile korele edilen breş düzeyleri ile sınırlandırılmıştır. Yılmaz (1997) tarafından ölçülen kesitle yapılan korelasyon breş seviyelerinin bölgesel ölçekte korele edilebileceğini göstermektedir. Önemli sekans stratigrafi analiz metodları eksik olmasına rağmen, biyostratigrafi ve fasiyes analizleri sayesinde sekanslar korele edilebilir. Yılmaz (1997) tarafından gerçekleştirilen çalışma ile yapılan korelasyon çalışılan ölçülü kesitin görecel olarak havza tarafında olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In Fele area, Cretaceous is characterized by peritidal carbonate deposits of Polat Formation of the Geyikdağı autochthonous unit. They comprise low energy subtidal to supratidal deposits with partly transgressive lag deposits and subaerial exposure features. These fades types care the building blocks of several differently arranged meter-scale shallowing-upward cycles. The cycles are either incomplete successions or complete peritidal successions.In Fele area five main cycle types ( type A-E) and their subtypes are defined. The cycles are mainly differentiated by the nature of facies at the bottom. The meter- scale shallowing upward cycles in Fele area displays time ranges between lOOka 400ka which correspond to eccentricity periods of Milankovitch cycle bands. The stacking patterns of the shallowing upward cycles form 3rd and major 2nd order sequences- defined on the basis of major eustatic changes. Relative sea-level change curve was obtained by constructing Fischer plot of the studied measured section in order to make a proper sequence stratigraphic analysis. In the studied section, five type 1 and fourteen type 2, totally eighteen sequences were determined. The sequences are usually bounded by the breccia horizons which are also correlative in global scale. The short distance correlation of the measured section with Yılmaz (1997) study proved that those breccia horizons are correlative in regional scale. Although many important tools of sequence stratigraphic analysis are absent, by using biostratigraphy and facies analysis sequences can be correlative. The major result of the correlation with the study of Yılmaz (1997) implies that studied measured section stands in a basinward position with respect to it.