Öykü temelli eğitim programının 4-5 yaş çocukların sosyal ve duygusal becerilerine etkisi
The effect of the story-based education program on the social and emotional skills of 4-5 years old children
- Tez No: 758732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN FEYMAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, 4-5 yaş grubu çocuklara yönelik olarak hazırlanan 'Öykü Temelli Eğitim Programı'nın çocukların sosyal ve duygusal becerilerinin gelişimine etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın türü nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen olarak belirlenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni okul öncesi eğitime devam eden 4-5 yaş çocuklarının“sosyal ve duygusal beceri düzeyi”; bağımsız değişkeni ise“Öykü Temelli Eğitim Programı”dır. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Elazığ İli Koç İlkokulu'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda yansıtıcı özellikte olan 4-5 yaş deney grubunda 10 (on) kız, 10 (on) erkek, toplam 20 (yirmi) çocuk, kontrol grubunda ise 12 (on iki) kız, 8 (sekiz) erkek toplam 20 (yirmi) çocuk olmak üzere toplamda 40 (kırk) çocuk ile çalışılmıştır. Çalışmada Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Duygusal Gelişim Kontrol Listesi kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara 8 (sekiz) hafta süresince, haftada 5 (beş) gün boyunca“Öykü Temelli Eğitim Programı”uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar, eğitim süreçlerine herhangi bir müdahale olmaksızın devam etmişlerdir. Sekiz haftalık uygulama sonucunda veri toplama araçları deney ve kontrol gruplarına tekrar uygulanmış ve toplanan veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The affect of Story Based Education Programme, which is ariented 4-5 years-old group of children, on social and emotional development is examined in this research. In accordonce with this purpose; the type of research is quantitive which is regumed pretest, posttest experimental design with control group. Dependent variable a research ıs social and emotional ability level of preschool student who are between 4-5 years old; independent variable is“ Story Based Education Programme”. The research was carried out in Koç Primary School in Elazığ in the 2021-2022 academic year. There are 10 girls and 10 boys totaly 20 children who are 4-5 years-old and have reflective feature in working group, there are 12 girls and 8 boys totaly 20 children in control group; totaly with 40 children the study was carried out. In the research Social Ability Rating Scale and Emotional Development Control list were used. The children in experiment group were applied the Story Based Education Programme 5 days in a week during 8 weeks. The children in control group carried on their regular education programme without intervention. At the and of 8 weeks; data collection tools were applied to both experiment and control group and all the datas were analyzed. White analysing data SPSS.25 package programme was used.