Türkiye ekonomisinde banka kredi kanalı: Krediler ve büyüme üzerine bir uygulama
Bank loan channel in the Turkish economy: An application on loans and growth
  1. Tez No: 758733
  2. Yazar: İBRAHİM SİTEMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SÜREKÇİ YAMAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Banka kredi kanalı ekonomi literatüründe önemli tartışma konularındandır. Bankaların ekonomi içerisindeki ağırlıkları arttıkça bu konu güncelliğini korumaya devam etmektedir. Çalışmada banka kredi türleriyle GSYH arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda 2003-2012 yılları arası ihracat kredileri, işletme kredileri, tüketici kredileri, kredi kartları ve sabit sermaye yatırımları ile GSYH arasındaki ilişki ARDL ve ECM yöntemleriyle analiz edilmiştir. Analiz sonucuna göre kredi kartı harcamalarının kısa dönemde, ihracat kredilerinin ise uzun dönemde ekonomik büyüme üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri tespit edilmiştir. Sabit sermaye yatırımları ise ekonomik büyüme üzerinde her dönemde anlamlı ve pozitif etkide bulunmaktadır. Banka kredilerinin yatırımlara yönlendirilmesiyle ekonomik büyüme üzerindeki pozitif etkinin artırılması karar alıcılara politika önerisi olarak sunulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The bank loan channel is one of the important topics of discussion in the economics literature. As the weight of bank in the economy increases, the issue continues to be up to date. In this study, it is aimed to examine the relationship between bank loan types and GDP. In this context, the relationship between export loans, working capital loan, consumer loans, credit cards and fixed capital investments and GDP between the years 2003-2012 was analyzed by ARDL and ECM methods. According to the results of the analysis, significant and positive effects of credit card expenditures on economic growth in the short term and export credits on economic growth in the long term were determined. Fixed capital investments have a significant and positive effect on economic growth in every period. Increasing the positive effect on economic growth by channeling bank loans to investments can be presented to decision makers as a policy recommendation.