Matbuatımızda Türk düşüncesi: Ötüken (1964-1975)
Turkish thought in our printing: Ötüken (1964-1975)
- Tez No: 758737
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Türk düşüncesinin gelişiminde dergiciliğin önemli bir rolü vardır. II. Meşrutiyet sonrasında gelişmeye başlayan düşünce/fikir dergiciliğinde, 1961 Anayasasıyla birlikte canlı bir dönem başladı. Bu dönemde başta milliyetçilik, sosyalizm, liberalizm olmak üzere geniş bir yelpazede birçok fikir dergisi yayınlandı. Bu dergilerden biri olan ve Milliyetçi/Türkçü bir çizgide yayın yapan Ötüken'dir. Atsız'ın sahip ve başyazarlığında ilk olarak 1964'de yayın hayatına başlayan dergi, sahip ve başyazarının 1930'lardan sonra çeşitli aralıklarla çıkardığı dergilerin bir devamı niteliğindedir. Bu dönemin ideolojik, siyasal ve sosyal ortamı son derece çalkantılıdır. Bir taraftan“Soğuk Savaş”, bir taraftan dünyada tırmanan öğrenci eylemleri, diğer taraftan ülke içindeki iktisadi, demografik yapıdaki değişim gibi etkenler hareketli bir dönemi beraberinde getirdi. Bu dönem fikir dergilerine büyük oranda geçmiş yıllarda oluşturdukları teorilerinin güncel olaylarla“sınama”larına imkân verdi. Bu bağlamda Ötüken'de daha önce Atsız'ın yayınladığı ve teorik çerçevesinin çizildiği Türkçülük, güncel gelişmeleri yakından takip etmiş ve Türkçü pencereden meseleleri değerlendirmiştir. Aralarındaki epistemolojik farka rağmen“Türkçülük”ve“milliyetçilik”Ötüken incelemesinde aynı anlamda kullanıldı. Bunun sebebi, Atsız ve arkadaşlarının Türk milliyetçiliğini ve Türkçülüğü aynı anlamda kullanmalarıdır. Çalışmada Ötüken'in 1964-1975 yılları arasında kesintisiz olarak yayınlanan 143 sayısı incelendi, teknik ve düşünsel yanları ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Journalism has an important role in the development of Turkish thought. In thought/idea magazines that started to develop after the 2nd Constitutional Era, a lively period began with the 1961 Constitution. In this period, a wide range of opinion magazines were published, especially nationalism, socialism and liberalism. One of these magazines is Ötüken, which publishes in a Nationalist / Turkism line. The magazine, which started its publication life in 1964 in the possession and editorial of Atsız, is a continuation of the magazines published by the owner and editorial at various intervals after the 1930s. The ideological, political and social environment of this period is extremely turbulent. Factors such as“Cold War”on the one hand, student actions climbing in the world on the one hand, and economic and demographic changes in the country on the other hand brought an active period. This period allowed the magazines to“test”the theories they created in previous years with current events. In this context, Turkism, which was previously published by Atsız in Ötüken and whose theoretical framework was drawn, closely followed the current developments and evaluated the issues from the Turkism window. Despite the epistemological difference between them,“Turkism”and“nationalism”were used in the same sense in the Ötüken study. The reason for this is that Atsız and his friends use Turkish nationalism and Turkism in the same sense. In the study, 143 issues of Ötüken published continuously between 1964-1975 were examined, their technical and intellectual aspects were revealed.