Musavver Muhit mecmuası incelemesi fihrist ve metin
Musavver Muhit research index and text
  1. Tez No: 61653
  2. Yazar: NEVZAT CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ORHAN OKAY, YRD. DOÇ. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 529
Özet
II. Mahmud, dünyanın gidişatını hiç görmeyen din alimlerinin belirgin etkisi altında kalıp ıslahatlara karşı bir sed oluşturan Yeniçeri Ocağı'nı 1826'da lağvettikten sonra yenilik hareketleri ivme kazandı ve bu hamlenin bir cüz'ü olarak 1831 'de devlet eliyle Takvim-i Vekayi' adlı ilk Türkçe gazetemiz yayınlandı. Devlet eliyle başlatılan bu yenilik girişimleri 3 Kasım 1839 tarihli fermanla hızlanırken, yeni padişah Abdülmecid, ilk özel gazete için İngiliz Herald Tribune gazetesinin İstanbul muhabiri Churchill'e imtiyaz ve mali destek verdi. Matbu'atımızm, ülkemizi yabancı gözüyle görüşünün temelleri de bu suretle atılmış oldu. İlk özel gazetelerimiz olan Tercüman-ı Ahval ve Tasvir-i Efkar da, Batıya yakın düşüncedeki aydınlarımızca çıkarıldılar. Bunu, Yeni Osmanlılar'ın sert neşriyatı takip etti. 1867'de devletin matbuata sınırlamalar getirmesi üzerine basınımızın bir kısmı, Paris, Londra, Cenevre gibi dış merkezlere taşındı ve genellikle Fazıl Mustafa Paşa tarafından desteklendi. I. Meşrutiyet'in ilanına kadar bu sert muhalefet sürdü. İlk Meşrutiyet'in kısa bir aradan sonra yerini II. Abdülhamid'in otoriter rejimine terk etmesiyle, iç basın, hemen tamamıyla sindirildi. Fakat bu baskılar muhalefetin yurt dışında mevzilenmesine sebep oldu, ayrıca ülke içinde son derece geniş bir muhalif aydın grubu oluştu. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra rahat bir nefes alan matbuatımız, yüzlerce dergi ve gazeteyle, yeni dönemin çizgisini belirlemekte etkin rol oynamakta yarıştı. Musavver Muhit, II. Meşrutiyet'in akabinde neşredilen bu yüzlerce derginin en tesirlilerinden biri oldu. Bu incelemede, Musavver Muhit'in bütün sayılarının muhtelif fihristleri yapılarak, 1908'li yıllan, ulusal günlükler sayılabilecek matbuattan öğrenmek isteyecek edebiyat, tarih, sosyoloji, siyaset vd. sahaların araştırmacılarına zemin oluşturulması hedeflendi, metin kısmında, dergideki edebiyatla ilgili yazılar ağırlıklı olmak üzere, her konudaki yazıdan örneklere yer verildi
Özet (Çeviri)
After Mahmud II had abolished the Yeniçeri Ocağı which became a set infront of the new being because of the effects of the religon men who can not acchieve the developing world in 1826, the revolution movements got an accelareation and as a little part of that attack Takvim-i Vekayi' began publishing by goverment as the first newspaper of us in 1831. While the revolution trials were accelarating by the firman dated November the 3rd 1839, the new Sultan Abdiilmecid gave, the Istanbul reporter of paper Herald Tribune, priviledge and finance for the first private newspaper. In this way fundamentels of our press who are looking from eyes of a foreigner were laid. As our first private newspapers Tercüman-ı Ahval and Tasvir-i Efkar were published by our West-sympathizer intellectuals. This was followed by the hard publications of Yeni Osmanlılar. In 1867 upon the goverment limitations on publications, some of our press, moved to Paris, London, Geneva and was usually supported by Fazıl Mustafa Paşa. This hard opposition went on until the Meşrutiyet I. After Abdiilhamid IPs authoriter regyme took part instead of Meşrutiyet I, domestic press were fully intimadated. But this press caused opposition to participate abroad, in addition a great some of opposite intellectual were founded inside the country. Our press which were relaxed after the Meşrutiyet II, by hundreds of magazines and news papers raced to take role to determine the new route of the new age. Musawwer Muhit became one of the most efficient ones among the magazines which were published hundreds after the Meşrutiyet II. In this research, by taking misselanous indexes from all the numbers of M.Muhit it was aimed for the researchers of Literature, History, Sociology, Politics e.g. to form a basis who thinks newspapers as the diaries of the nations.