Boşanma davasının mali sonuçları
Financial consequences of divorce
- Tez No: 758760
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmamızın konusunu“Boşanma davasının mali sonuçları”oluşturmaktadır. Boşanmanın hukuki ve mali olmak üzere iki tane sonucu bulunmaktadır. Boşanmanın maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası olmak üzere üç tane sonucu bulunmaktadır. Çalışmamızda dört ana bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümünde boşanma kavramının tanımı, boşanmanın nedenleri ele alınmıştır. İkinci bölümünde manevi tazminat kavramının tanımı, manevi tazminatın şartları ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde maddi tazminat kavramının tanımı, maddi tazminatın şartları ele alınmıştır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde yoksulluk nafakası kavramının tanımı, yoksulluk nafakasının şartları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“ financial consequences of divorce”. There are two consequences of divorce, legal and financial. There are three consequences of divorce: non-pecuniary damage, financial compensation and alimony. There are four main parts in our study. In the first part, the definition of the concept of divorce and the conditions of divorce are discussed. In the second part, the definition of the concept of non-pecuniary compensation and the conditions of non-pecuniary compensation are discussed. In the third part of our study, the definition of the concept of pecuniary compensation and the conditions of pecuniary compensation are discussed. In the fourt part of our study, the definition of the concept of poverty alimony and the conditions of poverty alimony are discussed.