7-12 yaş aralığındaki çocuklar ve annelerinin boşanma sonrası ebeveyn-çocuk ilişkilerine yönelik görüşler
Children between 7-12 years and their mothers divorce opinions on partner-child relations
- Tez No: 758761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Aile birliğinin yapısal, duygusal ve ruhsal açıdan bölünmesine neden olan boşanma, ailedeki tüm bireyler için özellikle de çocuklar için karmaşık olan yeni bir durumun başlangıcıdır. Boşanma sonrası çocuk ve ebeveynlerde çeşitli psiko-sosyal sorunlar görülebilmektedir. Tüm bu davranış problemleri, sistemdeki sorunlar aile danışmanlığı alanında hizmet veren profesyonelleri yakından ilgilendirmektedir. Bu çalışmada 7-12 yaş aralığındaki çocuklar ve annelerinin boşanma sonrası ebeveyn – çocuk ilişkilerine yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırmaya; 7-12 yaş aralığında çocuğu olan resmi olarak boşanmış 20 anne ve 20 çocuk katılım sağlamıştır. Araştırmadaki kişilere kartopu örneklemi yoluyla ulaşılmıştır. Araştırma görüşmelerden elde edilen verilerin yorumlanmasını kapsayan nitel bir çalışma olmakla beraber probleme ilişkin araştırmacının öznel görüşleri sunulmuştur. Bu bakımdan“yorumlayıcı araştırma”olarak yorumlayabiliriz. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, yarı yapılandırılmış“Görüşme Formu”ve ''Aydınlatılmış Onam Formu'' hazırlanıp kullanılmıştır. Katılımcılarla görüşmeler önce telefon ile sonra da yüz yüze şeklinde katılımcıların kendi yaşam alanlarında yapılmıştır. Kimi zaman da online olarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler anneler ile ortalama 40 dakika, çocuklar ile 30 dakika kadar sürmüştür. Araştırmadaki nitel verilerin çözümlenmesinde yarı yapılandırılmış görüşmelerin temaları ve alt temaları tümdengelimsel analiz uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları genel olarak değerlendirildiğinde, katılımcı çocukların çoğunluğunun ebeveynlerin boşanmasından memnun oldukları, boşanmadan sonra onlarla daha iyi geçindikleri, boşanma sonrası ailenin geleceği ile ilgili yaşanabilecek endişelerin büyük bir oranda ebeveynler tarafından giderildiği, çocukların her iki ebeveynin ailesi ile beraber vakit geçirdiği, boşanma sonrası sosyal çevre ile çatışmaların azaldığı, ebeveynlerinin bir araya gelmelerini büyük oranda istemedikleri, annelerin çocukla yakından ilgilendikleri ancak bu yakınlığın babayla aynı olmadığı, ebeveynleri tarafından büyük oranda sevildiğini hissettikleri, boşanma süreci ve sonrasında ebeveynleri arasında taraf tutma zorunluluğu hissetmedikleri, boşanma sonrası sosyal çevreleriyle olan ilişkilerinde değişiklik yaşanmadığı, boşanma sonrası aile ile ilgili üzücü bir durum yaşayanların ve yaşamayanların oranlarının neredeyse eşit olduğu, çocukların boşanma sonrası eskisine göre daha az eleştirildiği, boşanma sonrası ebeveynler ile olumlu iletişimin arttığı, aile bireylerinden annelerin kendi sorunlarını anlayabildiği ancak babaların büyük oranda anlayamadığı, yakın olmak ve sarılma konusunda anneleri ile rahat oldukları sonuçları çıkmıştır. Son olarak araştırma bulguları alanyazın kapsamında tartışılmış olup araştırmacılara ve alanda çalışanlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Divorce, which causes the structural, emotional and spiritual division of the family unity, is the beginning of a new situation that is complex for all members of the family, especially for children. Various psycho-social problems can be seen in children and parents after divorce. All these behavioral problems and problems in the system are closely related to professionals working in the field of family counseling. In this study, the views of children aged 7-12 and their mothers on post-divorce parent-child relationships were examined. To research; 20 officially divorced mothers and 20 children with children between the ages of 7 and 12 participated. The people in the research were reached through snowball sampling. Although the research is a qualitative study covering the interpretation of the data obtained from the interviews, the subjective views of the researcher on the problem are presented. In this respect, we can interpret it as“interpretive research”.“Personal Information Form”, semi-structured“Interview Form”and“Informed Consent Form”were prepared and used as data collection tools. Interviews with the participants were made first by telephone and then face-to-face in the participants' own living spaces. Interviews lasted an average of 40 minutes with mothers and 30 minutes with children. In the analysis of the qualitative data in the research, the themes and sub-themes of the semi-structured interviews were evaluated by applying deductive analysis. When the research findings are evaluated in general, it can be seen that the majority of the participating children are satisfied with the divorce of their parents, they get along better with them after the divorce, the worries about the future of the family after the divorce are largely resolved by the parents, the children spend time with the families of both parents, the social environment after the divorce Conflicts with parents have decreased, their parents do not want to get together to a large extent, mothers are closely interested in the child, but this closeness is not the same with the father, they feel that they are loved by their parents to a large extent, they do not feel obliged to take sides between their parents during and after the divorce process, and there is no change in their relations with their social environment after the divorce, The ratio of those who experienced and did not experience a sad situation with the family after the divorce was almost equal, the children were criticized less after the divorce than before, after the divorce. It was concluded that positive communication with parents increased, mothers from family members could understand their own problems, but fathers could not understand them to a large extent, and they were comfortable with their mothers in being close and hugging. Finally, the research findings were discussed within the scope of the literature and suggestions for researchers and those working in the field were presented.