Hastane çalışanlarının fiziksel aktivite düzeylerinin araştırılması (Giresun örneklemi)
Physical activity ofhospital employees investigation of levels (Giresun sample)
  1. Tez No: 758788
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Spor, Hospitals, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç:Teknolojide yaşanan gelişmeler, günden güne hayatın her evresinin odak noktasına bilişim teknolojileriniyerleştirmiştir. Teknolojik gelişmeler insanların yaşantılarından alışkanlıklarına kadar birçok alanda etkisini göstererek yeni bir değişim sürecini beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, günlük hayattan iş hayatına kadar hemen her alanda insanların yeni alışkanlıklar veya zorunluluklardan söz edilebilir. Hizmet sektörünün en önemli göstergesi olan sağlık sektörü de tabiatı gereği teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek durumundadır. Dolayısıyla sağlık çalışanların fiziksel aktivite düzeylerinin yeterli düzeyde olup olmadığının araştırılması bu araştırmanın en temel amacıdır. Gereç ve Yöntem:Giresun'da üç farklı sağlık kurumunda yürütülen bu Araştırma tarama modelinde hazırlanmıştır. Araştırma Ağustos ve Aralık 2021 tarihleri arasında sağlık kurumlarında çalışanlara anket uygulanmak suretiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (22.0) paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Sağlık çalışanlarının sorulara verdiği cevapların seçilme sıklığı ve yüzdelikleri, belirlenmiştir. Katılımcıların tanıtıcı özelliklerinin, fiziksel aktivite yapma sürelerine ve düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla ki-kare analizi kullanılmıştır. Bulgular:Yapılan analizler sonucunda, sağlık çalışanlarının ağır fiziksel aktivite yapmalarının, orta düzey fiziksel aktivite yapmalarının yetersiz olduğu belirlenirken. Sağlık çalışanlarının yürüyüş yapma durumlarının nispeten yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Sağlık çalışanlarının büyük kısmının oturarak çalıştığı buna rağmen yürüyüş düzeylerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Sağlık çalışanlarının, çalıştıkları kurum açısından ağır fiziksel aktivite yapma durumlarının farklılık göstermediği görülürken, çalışılan kurumla yürüyüş yapma düzeyleri arasında bir farklılığın olduğu belirlenmiştir. Büyük kısmını kadınların oluşturduğu katılımcıların ev işlerini yapma durumunun orta düzey fiziksel aktivite yapmak açısından cinsiyete göre farklılığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Thankstothedevelopments in technology, information Technologies havebecomethefocalpoint of everystage of life daybyday.Technologicaldevelopmentshavebroughtabout a newprocess of changebyshowingitseffect in manyareasfrompeople'slivestotheirhabits.Inthatcontext, newhabitsorobligations of people can be mentioned in almosteveryfieldfromdaily life tobusiness life.Thehealthsector, which is themostimportantindicator of the service sector, has tofollowthetechnologicaldevelopmentscloselyduetoitsnature.Therefore, the main aim of thisstudy is toinvestigatewhetherthephysicalactivitylevels of healthworkersaresufficientor not. MaterialandMethod:Thisresearch, whichwascarriedout in threedifferenthealthinstitutions in Giresun, wasprepared in thescanning model.Intheresearch, datawerecollectedbyapplying a questionnairetotheemployees in healthinstitutionsbetweenAugustandDecember 2021.Theobtained data wereanalyzedusingthe SPSS (22.0) package program.Thefrequencyandpercentages of theanswersgivenbythehealthworkerstothequestionsweredetermined.Chi-squareanalysiswasusedtodeterminewhetherthedescriptivecharacteristics of theparticipantsdifferaccordingtothedurationandlevel of physicalactivity. Findings:As a result of theanalyzesmade, it wasdeterminedthattheheavyphysicalactivityandmoderatephysicalactivity of thehealthcareworkerswereinsufficient, whiletheirwalkingactivitieswasfoundto be at a relativelysufficientlevel.Althoughmost of thehealthworkersworksittingdown, it wasdeterminedthattheirwalkingactivitieswere at an acceptablelevel. Result: It has beendeterminedthatthere is nodifference in theheavyphysicalactivity of thehealthworkersaccordingtothedifferentinstitutionstheywork in, but there is a differencebetweenthelevels of walkingactivities.It has beenobservedthatamongthosewho do moderatephysicalactivity, thehouseholdchores of theparticipantsdifferaccordingtogenderandthemajority of themarewomen.