Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarının COVID-19 salgınında fiziksel aktivite durumu ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between physical activity status and burnout level of health care workers in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital in the COVID-19 epidemic
- Tez No: 741979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hastanemizde hizmet veren sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve fiziksel aktivite düzeylerini ve arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tipte bir çalışmadır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde hizmet veren 294 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri 10 Kasım 2021 – 10 Şubat 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve araştırma ekibi tarafından geliştirilen sosyodemografik form olarak toplamda 47 soruluk bir anket kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların %63,9'u kadın, %36,1'i erkek olup yaşları ortalaması 29,40±6,39'dur (min:19, maks:58). Hekim ve hemşirelerde, COVID-19 ile ilgili birimde görev alanlarda duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutu daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda hekim ve hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri diğer sağlık çalışanlarına göre daha yüksek bulunmuştur. COVID-19 ile ilgili birimlerde hizmet veren çalışanlar daha tükenmiş bulunmuştur. Çalışmamıza katılan sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyi düşük saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının tükenmişliğinin azaltılması için çalışma koşulları iyileştirilmeli, psikolojik ve ekonomik destek sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması için hastane içerisinde ve etrafında spor olanakları geliştirilmesi fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the burnout and physical activity levels of healthcare professionals serving in our hospital and their relationship. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional study. The study included two hundred ninety-four people serving at Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. Research data were collected between 10 November 2021 and 10 February 2022. As data collection tools, the Maslach Burnout Scale, International Physical Activity Questionnaire, and a sociodemographic form developed by the research team with 47 questions were used. Results: 63.9% of the participants included in the study were female, and 36.1% were male, with a mean age of 29.40±6.39 (min:19, max:58). Emotional exhaustion and depersonalization sub-dimension were higher in physicians and nurses and those working in the unit related to COVID-19 (p0.05). Conclusion: In our study, burnout levels of physicians and nurses were found to be higher than other healthcare professionals. Employees serving in units related to COVID-19 were found to be more exhausted. The physical activity level of the health workers participating in our study was low. Working conditions should be improved, and psychological and economic support should be provided to reduce the burnout of health workers. To increase the physical activity level of health workers, it may be beneficial to develop sports opportunities in and around the hospital.