Adjoint grubu nilpotent olan artinian halkalar
Artinian rings with nilpotent adjoint group
  1. Tez No: 758805
  2. Yazar: DUYGU GÜLŞAH BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tez konusunun tarihsel gelişimi ve tezde yapılanlardan oluşmaktadır. İkinci bölümde , bu tezin hedef aldığı konunun anlaşılması için gerekli olan modül teorisi ve halkalar teorisi ile ilgili bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Bu tanım ve teoremler için Herstein'ın“Noncommutative Rings”[10] adlı kitabı ile Lam ' ın“ A first course in commutative rings”[15] adlı kitaplarından geniş ölçüde faydalanılmıştır. Üçüncü bölümde adjoint grubu değişmeli olan yarı-mükemmel halkaların bir karakterizasyonu verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde $R$ halkası Artin halka olduğunda $R$ nin adjoint grubunun nilpotent olması durumu çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four main parts. In the first section of the study , informations about historical development and content of the thesis are given. In the second section, some definitions and theorems related to module theory and ring theory, which are necessary for the target and subject of this thesis to be to understood well are given. For these definitions and theorems, Herstein's book“Noncommutative Rings”[10] and Lam's“A first course in commutative rings”[15] have been widely used. In the third section, the characterization of semi-perfect rings with commutative adjoint group is given. In the fourth part of the thesis, the case of adjoint group of $R$ being nilpotent when $R$ ring is Artin ring is studied.