Fiziksel uygulamaları ile Heisenberg lie grubu üzerinde kontrol sistemleri
Control system on the Heisenberg lie group with physical applications
  1. Tez No: 79206
  2. Yazar: GÖRSEL HACIBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET“Fiziksel Uygulamaları ile Heisenberg Lie Grubu Özerinde Kontrol Sistemleri' adlı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. I. bölümde tezin giriş kısmı yer almaktadır. II. bölümde, genel olarak Heisenberg Lie grubu tanıtılıyor ve co-adjoint gösterilişi tanımlanıyor. III. bölümde, kontrol sistemleri hakkında genel bilgiler veriliyor, Heisenberg Lie grubu üzerindeki invariant, normalizörlü lineer kontrol sistemlerinin kontrol edi lebilirliği incelenip lineer sistemlerdeki kontrol edilebilirliğe destek veren bir teo remin ispatı veriliyor. Ayrıca, yeni bir sınıf sistem olan Lie grupları üzerinde normalizer ile verilen singüler kontrol sistemleri sunuluyor. IV. bölüm de ise, Heisenberg Lie grubu yaklaşımı ile çözülmüş olan bazı spe sifik fizik problemlerinden örnekler veriliyor. Bunlardan biri W. Schempp 'in bir çalışması ”Analog Radar Sinyal Tasarımı ve Sayısal Sinyal Yöntemleri -Bir Heisenberg Sıfır Güçlü (Nilpotent) Lie Grubu Yaklaşımı dır ve diğeri ise H. Raszil- lier ve W. Schempp 'in ortak çalışmaları "Heisenberg Lie Grubunun Perspektifinden Fourier Optikleri dır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis with the title“Control Systems on the Heisenberg Lie Group with Physical Applications”contains three chapters. In I. chapter, we gave general facts about control systems. In II. chapter, general informations about control systems are given and Singular Control Systems on Lie groups which are given with normalizer which are a new class of systems are presented. There is research proposal with results which we have. In III. chapter, examples of some specific physics problems which are solved by Heisenberg Lie group approach are given. One of them is a work of W. Schempp“Analog Radar Signal Design and Digital Signal Processing -a Heisenberg Nilpotent Lie Group Approach and the other one is a join work of H. Raszillier and W. Schempp ”Fourier Optics from the Perspective of the Heisenberg Group. II