Kötülüğün sıradanlığı: Anaakım Amerikan sinemasında ırk ayrımcılığı ve kölelik temsili üzerine kültürel ve politik bir inceleme
Banality of evil: A cultural and political study on racial discrimination and representation of slvary in mainstream American cinema
- Tez No: 758823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEBRAİL SADAKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada; ABD'nin on dokuzuncu ve yirminci yüzyıl tarihinde oldukça önemli bir çatışma meselesi ve tartışma konusu olan Afro-Amerikan yurttaşlarına yönelik uygulanagelen kölelik ve ırk ayrımcılığının gündelik hayat dâhilinde sıradan birer eyleme dönüştüğü ve politik öncelikler çerçevesinde anaakım sinema filmlerinde tezahür ettiği tartışılmıştır. Tez çalışması giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere toplam dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde köleliğin tarihsel gelişimi açıklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde araştırmanın kavramsal çerçevesini oluşturmak ve bu sayede araştırmayı derinleştirmek maksadıyla Hannah Arendt'in sıradan insanların, sıradan hale getirdiği kötülüğün doğası anlaşılmaya gayret edilmiştir. Tezin üçüncü diğer bir deyişle araştırma bölümünde sinema filmleri araştırmanın örneklemi olarak belirlenmesi, yöntem bilimiyle ve kuramsal çerçevenin açıklanmayla yer almaktadır. Araştırmanın son bölümünde seçilen filmler göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenerek araştırmanın bulguları saptanmıştır. Araştırmanın varsayımlarına ilişkin bulgular sonuç bölümünde iktisadi, politik ve kültürel yönleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is discussed that the slavery and racial discrimination applied to African-American citizens, which was a very important issue of conflict and discussion in the history of the United States in the nineteenth and twentieth centuries, turned into ordinary actions in daily life and manifested in mainstream cinema films within the framework of political priorities. The thesis consists of four parts, excluding the introduction and conclusion parts. In the first part of the study, the historical development of slavery is explained. In the second part of the study, in order to create the conceptual framework of the research and thus to deepen the research, the nature of the evil that ordinary people made ordinary by Hannah Arendt has been tried to be understood. In the third part of the thesis, in other words, in the research part, the determination of the movies as the sample of the research takes place with the methodology and explanation of the theoretical framework. In the last part of the research, the selected films were examined with the semiotic analysis method and the findings of the research were determined. The findings related to the assumptions of the research were evaluated in the conclusion part with their economic, political and cultural aspects