Öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık düzeylerine yönelik algıları ile öz disiplin özelliklerinin ilişkisi
The relationship between teachers' perceptions of curriculum literacy levels and self-discipline characteristics
- Tez No: 758822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık algıları ile öz disiplin düzeylerinin ilişkisini incelemektir. Araştırmanın bir diğer amacı da öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık algı düzeyleri ve öz disiplin düzeylerinin branş ve demografik özelliklerine göre farklılaşma durumlarını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Burdur ve Isparta ilinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında görev yapan 256 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretim Programı Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Öz Disiplin Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizini gerçekleştirmek için SPSS 28. ve AMOS 23. programları kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık algı düzeylerinin ve öz disiplin düzeylerinin ortalamanın üstünde olduğu görülmüştür. Öğretmelerin öğretim programı okuryazarlık düzeyleri ile öz disiplin düzeylerinin pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Yapılan t testi ve ANOVA analizi sonuçlarında ise, öğretmenlerin okuryazarlık düzeylerine yönelik algıları ile medeni durum, cinsiyet, branş ve eğitim düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşmadığı, fakat yaş değişkeni ile anlamlı farkın olduğu görülmüştür. 50 yaş ve üstü öğretmenlerin 22-30 yaş aralığındaki öğretmenlerden öğretim programı okuryazarlık düzeylerine yönelik algılarının daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Öğretmenlerin öz disiplin düzeyleri ile medeni durum, branş ve eğitim düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığı, fakat yaş değişkeni ile anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Ancak kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre daha yüksek öz disipline sahip oldukları tespit edilmiştir. 50 yaş ve üstü öğretmenlerin 22-30 yaş aralığındaki öğretmenlerden öz disiplin düzeylerinin daha yüksek olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between teachers' curriculum literacy perceptions and self-discipline characteristics. Another aim of the study is to examine the differentiation of teachers' curriculum literacy perception levels and self-discipline characteristics according to their branch and demographic characteristics. The sample of the study consisted of 256 teachers working in the province of Burdur in the 2021-2022 academic year. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research.“Curriculum Literacy Scale”and“Self-Discipline Scale”were used as data collection tools in the research. SPSS 28. and AMOS 23. programs were used to analyze the data. In the study, it was seen that teachers' curriculum literacy perception levels and self-discipline characteristics were above the average. It was seen that the curriculum literacy levels of the teachers and their self-discipline levels were positively related. In the results of the t test and ANOVA analysis, it was seen that there was no significant difference between teachers' perceptions of literacy levels and marital status, gender, branch and education levels, but there was a significant difference with the age variable. It has been understood that teachers aged 50 and over have higher perceptions of curriculum literacy than teachers aged 22-30. It was observed that there was no significant difference between teachers' self-discipline characteristics and marital status, branch and education levels, but there was a significant difference with the age variable. However, higher female teachers had more discipline than male teachers. It has been understood that teachers aged 50 and over have higher self-discipline characteristics than teachers aged 22-30.