Zon 3-7 ekstansör mekanizma yaralanmalarında göreceli hareket ortezi kullanımı
Use of relative motion orthosis in zone 3-7 extensor mechanism injuries
- Tez No: 758845
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖKSÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma zon 3-7 ekstansör mekanizma yaralanmalarında göreceli hareket ortezinin normal eklem hareketi ve el fonksiyonelliği üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Zon 4-7 seviyesinde yaralanması olan bireyler için çalışmaya dahil edilme kriterleri; zon 4-7 ekstansör mekanizma yaralanması olmak, 16-75 yaş arasında olmak ve çalışmaya katılmaya gönüllü olmaktır. Zon 3 seviyesinde ekstansör tendon yaralanması olan bireyler için çalışmaya dahil edilme kriterleri; 16-75 yaş arasında olmak, kronik (≥4 hafta) düğme iliği deformitesi tanısı almış olmak, Burton düğme iliği deformitesi sınıflandırmasına göre 1. aşamada olmak, kalem testi ile 0° PİF eklem ekstansiyonunu tamamlayabilmek ve çalışmaya katılmaya gönüllü olmaktır. Bireylerin değerlendirilmesinde normal eklem hareketi ölçümü yapılarak total aktif hareket (TAH) hesaplanmış ve el fonksiyonelliği için Michigan El Sonuç Anketi (MESA) kullanılmıştır. Bireylerin ilk terapi seanslarında göreceli hareket ortezi yapılmıştır. Zon 4-7 ekstansör mekanizma yaralanması olan bireylerin tedavisinde erken aktif hareket yaklaşımı uygulanmıştır. Zon 3 ekstansör tendon yaralanması olan bireyler sadece ortez ile takip edilmiştir. Zon 4-7 ekstansör mekanizma yaralanması olan 15 bireyin 4. hafta ve 8. hafta TAH sonuçları (p=0,001, r=0,8) ve MESA sonuçları (p=0,001, r=0,8) arasında farklılık vardı. Zon 3 ekstansör tendon yaralanması olan 28 bireyin ortalama ortez kullanım süresi 11,6 ± 7,8 haftaydı. Bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası DİF eklem fleksiyon (p0,05). Zon 4-7 ekstansör mekanizma yaralanması olan bireylerde göreceli hareket ekstansiyon ortezi; erken dönem aktif hareket ve el fonksiyonelliğinde olumlu gelişmeler sağlamıştır. Zon 3 ekstansör tendon yaralanması olan bireylerde göreceli hareket fleksiyon ortezi düğme iliği deformitesinin iyileşmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was planned to examine the effect of relative motion orthosis on range of motion and hand function in zone 3-7 extensor mechanism injuries. Inclusion criteria for individuals with zone 4-7 injury were having zone 4-7 extensor mechanism injury, being between 16-75 years old and to volunteer to participate in the study. Inclusion criteria for individuals with zone 3 extensor tendon injury were being between 16-75 years old, having diagnosed with a chronic boutonniere deformity (≥4 weeks), being in the 1st stage according to the Burton boutonniere deformity classification, completing 0° PIP joint extension with the pencil test and to volunteer to participate in the study. Total active movement (TAM) was calculated by measuring range of motion, and the Michigan Hand Outcome Questionnaire (MHQ) was used for hand functionality. Relative motion orthosis was applied in the first therapy sessions of the individuals. Early active movement approach has been applied in the treatment of individuals with zone 4-7 extensor mechanism injury. Individuals with zone 3 extensor tendon injuries were followed with only orthosis. There were differences between the 4th and 8th week TAM results (p=0.001, r=0.8) and MESA results (p=0.001, r=0.8) of 15 individuals with zone 4-7 extensor mechanism injuries. The mean duration of orthosis use in 28 individuals with zone 3 extensor tendon injury was 11.6 ± 7.8 weeks. Pre-treatment and post-treatment DIP joint flexion (p0.05). In individuals with zone 4-7 extensor mechanism injury, the use of relative motion extension orthosis has provided positive improvements in early active motion and hand functionality. In individuals with zone 3 extensor tendon injuries, the use of relative motion flexion orthosis has contributed to the recovery of boutonniere deformity.