Atın tarihsel gelişimi ve Türkler
Historical development of horse and Turks
  1. Tez No: 758847
  2. Yazar: ÖZGÜR VİRLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Arkeolojik veriler ışığında atın M.Ö. dördüncü bin yılda kuzey Kazakistan'da, Botay'da, evcilleştirildiği iddia edilmektedir. Bu çalışmada söz konusu iddia düzleminde ilerleyerek Türkler ve at etkileşimine dair en eski kayıtlardan başlayarak; kaya resimleri, Türk kaynakları, Çin yıllıkları, Arap kaynakları, Grek ve Latin kaynakları incelenerek Türklerin sosyal, siyasî, iktisadî ve askerî alanlardaki at ile olan yakınlıkları açıklanmak istenmiştir. Ayrıca çalışma içerisinde Türklerin ata olan ilgisi irdelenerek, kullandıkları at cinsleri belirlenmeye çalışılmış ve at seçiminde Türklerin boy uzunlukları gibi fiziksel durumların etkisi sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Archeological studies show us that horse was probably domesticated in Botaï, northern Kazakhstan, in the IVth millennium B.C. In this study, it is aimed to explain the relationship between horse and the Turks in social, political, economic, and military fields, by examining petroglyphs, Turkic sources, Chinese annals, Arab sources, Greek and Latin sources. In addition, by examining the interest of the Turks in horse, the horse breeds used by the Turks are tried to be determined and the effect of physical conditions such as the height of the Turks in the selection of horse is disputed.