Osmanlı'da at ve at kültürü (Klasik dönem)
Horse and horse culture in the Ottoman Empire (Classical period)
- Tez No: 965249
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez, Türklerin Türkistan'dan Anadolu'ya tarihsel süreç içerisinde at kültürüne verdikleri değerin temel özelliklerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda kronolojik olarak Osmanlı'ya uzanan süreçte oluşan at algısı ve gelişimi işlenmiştir. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ana aktörlerden olan“Alpler/Akıncılar”Anadolu'ya geçişten sonra oluşan beylik ailelerin önde gelenleriyle oluşmaktadır. Dolayısıyla er, atsız olamayacağından binek olarak atın değeri her zaman artmıştır. Türklerde ata yüklenilen değerin İslam öncesi ve sonrasında katlanarak arttığı ve değişimin kısıtlı olduğu gözlemlenmektedir. Kadim geleneğe atıf yapar gibi sultanların eski adetleri sürdürmekten geri durmadıklarını tespit etmekteyiz. Atın değeri Altaylardan, Anadolu'ya bir kısrağın sırtında gelmiş gibidir. Osmanlıların 14. ve 16. yüzyıllarda savaşların zaferlerle sonuçlanmasıyla at ile ilişkisi daha sıkı olmuştur. Atlar zaferlerden payını alarak büyük bir anlatının içine dahil olmuştur. Osmanlı'da atlı sporlar hem savaşın bir gereği olarak araçsallaştırılmış hem de eğlencelerin merkezinde yer almıştır. Bu çalışma genel anlamda atlı kültürün yarattığı olayları inceleyecektir. Özele inildiğindeyse klasik dönem Osmanlı'sına odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to reveal the fundamental characteristics of the value that Turks have placed on horse culture throughout history, from Turkistan to Anatolia. In this context, the perception and development of horses throughout the chronological process leading up to the Ottoman Empire is examined. The“Alps/Akıncılar,”who were among the main actors in the founding of the Ottoman Empire, were formed by the leading members of the beylik families that emerged after the transition to Anatolia. Therefore, since a warrior could not exist without a horse, the value of the horse as a mount has always increased. It is observed that the value attributed to horses by the Turks has increased exponentially before and after Islam, and that the change has been limited. We observe that the sultans did not hesitate to continue the old customs, as if referring to the ancient tradition. The value of the horse seems to have come from the Altai Mountains to Anatolia on the back of a mare. The Ottomans' relationship with horses became closer in the 14th and 16th centuries as wars ended in victory. Horses shared in the victories and became part of a great narrative. In the Ottoman Empire, equestrian sports were both instrumentalized as a necessity of war and took center stage in entertainment. This study will examine the events created by equestrian culture in general. More specifically, it will focus on the classical period of the Ottoman Empire.