Übey b. Ka'b'ın hayatı ve hadis ilmindeki yeri
Ubey b. Ka'b's life and its place in the science of hadith
  1. Tez No: 758848
  2. Yazar: MUSA BOĞAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmamızda Übey b. Ka'b'ın (r.a.) hayatı, rivayetleri ve hadis ilmine katkısı incelenmiştir. Medine'nin ilk vahiy kâtibi olan Übey b. Ka'b (r.a.), tüm vaktini Rasûlullah (s.a.v) ile geçirmeye çalışmıştır. Bu sebeple Tefsir ilminin yanında Hadis ilmine de katkısı hiç şüphesiz bulunmaktadır. Bu düşünce ile yapılan çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Übey b. Ka'b'ın (r.a.) nesebi, künyesi, ailesi, katılmış olduğu gazveler ve kendisine Rasûlullah (s.a.v) tarafından verilen görevlerden bahsedebilmiştir. Ayrıca ahlaki, ilmi şahsiyeti ve vefatı ile ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise hadis ilminin kaynakları ve özellikle Müsned'ler içerisinde bulunan Übey b. Ka'b (r.a.)'ın rivayetleri incelenmiştir. Übey b. Ka'b (r.a.)'ın direk Rasûlullah (s.a.v)'den aldığı hadislerinin sayıları, konuları, rivayetlerin sıhhati ve Übey b. Ka'b (r.a.)'dan rivayette bulunan Raviler araştırılmıştır. Son olarak Şia'nın Übey b. Ka'b (r.a.) hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için Şia kaynakları taranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ubey b. Ka'b's (r.a.) life, narrations and his contribution to hadith science are examined. The first revelation scribe of Medina, Ubey b. Ka'b (r.a.) tried to spend all his time with the Messenger of Allah (pbuh). Due to that there is no doubt that he contributed to hadith science as well as the science of Tafsir. Based on this idea, current study mainly consists of two parts. The first part mentions about Ubey b. Ka'b's (r.a.) ancestry, identity, family, the wars he participated in and the duties given to him by the Messenger of Allah (pbuh). Moreover his moral, scientific personality and death are presented in the first part. In the second part, the narrations of Ubey b. Ka'b (r.a.) in hadith science and especially musnads are examined. In addition, the number of hadiths, their subjects, the authenticity of the narrations that Ubey b. Ka'b(r.a.) directly received from the Messenger of Allah (pbuh) and narrators who conveyed from Ubey b. Ka'b(r.a.) are researched. Finally, Shia's thoughts about Ubey b. Ka'b (r.a.) are examined.