Van Gölü havzasına ait bölgesel taşkınlar ve önlemleri
Regional floods and measures of Van Lake basin
- Tez No: 758856
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT OPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Van Gölü Havzasının geçmiş taşkınlarını ve bu taşkınlarda yaşanan can ve mal kaybını, derelerin karakteristik özellikleri ve iklim olayları göz önünde bulundurarak, bu havzada yer alan tüm derelerde yapılması gereken çalışmaları ortaya koymuştur. Bu çalışma, Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada öncelikle taşkından önce yapılması gereken tüm tedbirler anlatılmış ardından Van Gölü Havzasının yağış durumu, hangi mevsimlerde taşkın olma olasılığının yüksek olduğu ve geçmiş yıllarda yaşanılan taşkınların hasarları anlatılmıştır. Ayrıca Van Gölü Havzasında bulunan tüm derelerde yapılması gerekenler fotoğraflarla gösterilmiş ve anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study revealed the work to be done in all streams in this basin, considering the past floods of the Lake Van Bain and the loss of life and property in these floods, the characteristics of the streams and the climatic events. This study was carried out in Kocaeli University İnstitute of Science and Engineering Department of Civil Engineering. In this study, firstly, all the precautions to be taken before the flood are explained, and then the rainfall of the Van Lake Basin, the seasons in which flood probability is high and the damages of the floods experienced in the past years are explained. In addition, the things to be done in all the streams in the Lake Van Basin are shown and described with photographs.