Küreselleşme sürecinde para politikasındaki gelişmeler ve ekonomik etkileri: Türkiye örneği
Developments in monetary policy and economic effects in the globalization process: The case of Turkey
  1. Tez No: 758859
  2. Yazar: KANAN GOJAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM KUTLU HORVATH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, 1923 yılından bu yana farklı para politikaları ve kur rejimleri kullanmaktadır. Kur rejimleri ve para politikalarına etkili olan, ondan fazla faktör sayılabilir. Bunlardan biri, küreselleşme anlamında para politikalarında görülen değişmelerdir. Bu yüksek lisans tezinde, küreselleşme sürecinde para politikasındaki gelişmeler, dünya ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti karşılaştırılarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu anlamda, Türkiye'nin geçmişten günümüze para politikaları analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, 1980 yıllından önce ve sonra Türkiye'nin takip ettiği para politikaları takip edilmiş ve kriz dönemlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uyguladığı para politikaları ve krizlerin merkez bankası kararlarına olan etkileri araştırılmıştır. Burada, COVİD - 19 pandemi döneminin Türkiye para politikasına olan etkileri de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey has been using different monetary policies and exchange rate balances since 1923. More than ten factors can be counted as effective on exchange rate balances and monetary policies. One of them is the changes in monetary policies in terms of globalization. In this master's thesis, it is aimed to analyze the developments in monetary policy in the globalization process by comparing the world countries and the Republic of Turkey. In this sense, Turkey's monetary policies from past to present have been analyzed. In addition, the monetary policies followed by Turkey before and after 1980 were followed and the monetary policies implemented by the Central Bank of Turkey during the crisis periods and the effects of the crises on the central bank decisions were investigated. Here, the effects of the Covid-19 pandemic period on Turkey's monetary policy are also emphasized.