Lübnan'daki Filistinli mülteciler: Filistinli mültecilere yönelik dışlama politikası, siyasi ve ekonomi zorluklar
Palestinian refugees in Lebanon: The izolation and marginalization policy towards Palestinian refugees. Ekonomi ve political challenges
- Tez No: 758863
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Arap dünyasında siyasi alanda en çok tartışılan konulardan biri olan Lübnan'daki Filistinli mültecilere yönelik ayrımcılık politikaları tarihsel ve siyasal arkaplanları dikkate alınarak incelenmektedir. Filistinli mültecilerin Lübnan'da maruz kaldıkları ayrımcı politikalar Filistinli mültecilerin Lübnan'a yerleştiği ilk yıllardan itibaren gelişen olaylarla şekillenmiştir. Savaştan kaçmak zorunda kalan Filistinli mültecilerin ülkeye yerleşmesi, etnik ve mezhepsel endişelerin etkisiyle Lübnan siyasi çevrelerinde Filistinli mültecilerin ülkenin güvenliği ve istikrarına bir tehdit olarak görülmesine neden olmuştur. Lübnan'da 1962'de alınan karar ile beraber ülkedeki tüm Filistinli mültecileri“yabancı”statüsünde kabul edilmiş ve bu durum Filistinli mültecilerin hukuki statüsü ve yaşam şartlarının kötüleşmesinin asıl sebebi olmuştur. Çıkarılan birtakım yasalar ile birlikte Filistinli mülteciler mülk edinme, seyahat etme ve çalışma hakkı gibi temel ve sosyal haklardan yoksun bırakılmış kimseler olarak tanımlanmıştır. Bu tezde ilk olarak Lübnan'da Filistinli mültecilerin ülkeye kalıcı olarak yerleştirilmeleri konusundaLübnan otoritelerinin olumsuz tutumu ve Filistinli mültecilere yönelik ayrımcılık politikalarının biçimlenmesinde bölgede yaşanan tarihsel olayların etkili olduğu tartışılmaktadır. Yaşanan tarihsel süreç, Lübnan'ın kendi iç koşulları ile biçimlemiş ve Filistinli mültecilerin yaşadığı sorunlara derinleşmiştir. Bu çalışmada Filistinli mültecilere yönelik dışlama politikaları siyasi ve ekonomik zeminde ele alınmakta ve hukuki altyapı ile birlikte değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the most important contested topics at the political level in the Arab world will be analayzed, where racist laws and policies towards Palestinian refugees in Lebanon will be investigated by narrating the historical and political events. The discriminatory policies that Palestinian refugees are subjected to in Lebanon have been shaped by events that have developed since the first years, when Palestinian refugees settled in Lebanon. The settlement of Palestinian refugees - who had to flee the war, due to ethnic and sectarian concerns, caused Palestinian refugees to be seen as a threat to the security and stability of the country in Lebanese political arena. All Palestinian refugees in Lebanon have been accepted as“foreigners”along with the decision taken in 1962, and this situation has become the main reason of the deterioration of the legal status and living conditions of Palestinian refugees. Along with some enactment, Palestinian refugees were defined as those who are debarred of basic and social rights such as the right to own property, travel and work. This thesis firstly discusses the effect of the Lebanese political authorities' negative attitude towards the permanent settlement of Palestinian refugees in the country and the historical incidents in the region that shaped the discrimination policies against Palestinian refugees. The historical process has been shaped associated with the internal circumstances of Lebanon and the problems experienced by Palestinian refugees have been deepened. In this study, exclusion policies towards Palestinian refugees are discussed on political and economic grounds and evaluated along with the legal infrastructure.