Why the rigidity? understanding the Lebanese state's policies towards Palestinian refugees: A social conflict theory perspective
Katılığın sebebi nedir? Lübnan devletinin Filistinli mültecilere yönelik politikalarını anlamak: Toplumsal çatışma teorisi perspektifi
  1. Tez No: 889240
  2. Yazar: ÖYKÜ EKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER BULDANLIOĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Filistinliler, güvenlik ve koruma arayışıyla dünyanın dört bir yanına dağılmış olarak, en büyük mülteci gruplarından birini temsil etmektedir. Lübnan, bu gruba yönelik uyguladığı politikalar bakımından diğer ev sahibi ülkelerden farklılık göstermektedir. Lübnan devletinin geliştirip uyguladığı önemli ölçüde katı ve ayrımcı mülteci yönetim politikası, ülkenin karmaşık sosyo-politik dinamikleriyle yakından bağlantılıdır. Bu tez, toplumsal çatışma teorisi yaklaşımını kullanarak bu politikaları etkileyen temel faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple bu tez, Lübnan devletinin Filistinli mültecilere yönelik politika tercihlerinin ülkedeki toplumsal güç ilişkilernin maddi koşullarıyla derinden ilişkili olduğunu savunmaktadır. Süreç izleme metodolojisinin kullanılmasıyla elde edilen sonuçlar, Lübnan'daki rekabet içinde olan toplumsal güçler arasındaki tarihi mücadelelerin, devletin Filistinlilere ilişkin strateji ve politika formülasyonunu önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Palestinians represent one of the largest refugee populations, dispersed across the world to seek safety and protection. Lebanon diverges from other host countries in its policies applied towards the population. The notably rigid and discriminatory refugee governance policy developed and implemented by the Lebanese state is closely connected to the country's complex socio-political dynamics. This thesis aims to uncover the key factors influencing these policies by employing a social conflict theory approach. Accordingly, this thesis argues that the policy preferences of the Lebanese state towards Palestinian refugees are deeply rooted in the material conditions of social power relations in the country. By employing process-tracing methodology, the results demonstrate that the historical struggles among the competing social forces in Lebanon significantly influence the state's formulation of strategies and policies concerning Palestinians.