Çift katlı ramöz makinesindeki performans parametrelerinin belirlenmesi ve enerji tasarrufu üzerine etkilerinin araştırılması
Definition of performance parameters in doublepassage stenter machine and investigation oftheir effects on energy saving
- Tez No: 758868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HÜNER, DR. DUYGU YAVUZKASAP AYAKTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yünlü dokuma kumaş üretiminde enerjinin en yoğun olarak kullanıldığı apre departmanında; çift katlı ramöz makinesinde enerji tasarrufu kapsamında yapılabilirliği, kumaş konstrüksiyon içerisinde yer alan ham maddelerin enerji tüketimlerine etkisi, baca fan devri ayarlarının tüketim değerleriyle karşılaştırılması üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İlgili çalışmalar dört deney planı üzerinden ilerlenerek analizler yapılmıştır. Literatür çalışmaları kapsamında ham madde bazlı doğalgaz ve elektrik tüketim karşılaştırmalarına rastlanılmamıştır. Bu kısım özellikle tezin özgün niteliğini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra çift katlı ramöz makinesinde kurutma prosesi üç fan devri (% 95, % 90 ve % 80) aralık ayarlarında 91 adet kumaş grubunun endüstriyel ölçekte yapılarak ardından kumaş kalite kontrol testleri analiz edilmiştir. Kanat farkı ve tuşe kontrolleri de gerçekleştirilmiştir. Yaygınlaştırma yapılabileceği öngörülen optimum % 80 baca fan devri ayarı ile çalışmaların yürütülebileceği anlaşılmıştır. Gerçekleştirilen tez çalışması kapsamıyla hem endüstriyel ölçekte ham madde bazlı baca fan devri ayarı ile endüstriyel ölçekte tasarruf sağlanabilmiş hem de literatür kapsamında akademik özgün bir çalışma sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the finishing department, where the most energy is used in the production of woolen woven fabrics; studies have been carried out on feasibility of the double passage stenter machine within the scope of energy saving, the effect of the raw Materials in the fabric construction on the energy consumption, the comparison of the exhaust fan speed settings with the consumption values. Related studies were conducted on four test plans and analyzes were made. Scope of literature studies, raw material-based natural gas and electricity consumption comparisons were not found. The part constitutes the originality of the master`s thesis. In addition, the drying process in the double passage stenter machine was performed on an industrial scale with three fan speeds (95%, 90% and 80 %) at the settings of 91 fabric groups on an industrial scale, then the fabric quality control tests were analyzed. Color tone difference and touch controls were also carried out. It has been understood that the optimum value that can be disseminated is with 80% exhaust fan speed setting. Content of the master thesis study carried out, both industrial scale savings were achieved with raw material-based exhaust fan speed setting and an academic original study was achieved within the scope of the literature.