Examining the effects of sequentialpolyhedron visibility on wayfinding and evacuation
Yol bulma ve tahliye üzerinde polihedron görünürlüğünün sıralı etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 758867
  2. Yazar: UZAY TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, insan yön bulma sürecinin temellerinin, sentaktik değişkenler ve makan-zamansal bir ortamda dolaşan bireylerin kinestetik verileri arasında ortaya çıkan bağıntılarla büyük ölçüde aydınlatılabileceği anlayışını sunmaktadır. İki boyutlu sentaktik kavramlar mekan ile ilgili insan algısını bir dereceye kadar sunabilse de, mekanın insan algısı üzerindeki hacimsel etkilerini özellile hareket sırasında yakalamayı ihmal edebilir. Bu nedenle, bu yüksek lisans tezi yol bulma ve tahliye sırasındaki mekansal karar verme konularında iki boyutlu sentaktik parametrelerin yanı sıra, ardışık hacimsel görünürlük verilerinin de isan davranışı üzerindeki etkilerini araştımak için esasen üç boyutlu 'isovist' olarak değerlendirebileceğimiz 'polyhedron' kavramına odaklanır. Bu çerçevede araştırma, rastgele düzenenmiş ve boyutlandırılmış sirkülasyon alanlarından oluşan sanal bir bina ortamında gerçekleştirilen bir dizi yön bulma ve tahliye deneylerinin sonuçlarını tartışmaktadır. Bu yön bulma deneylerinde herhangi bir acil çıkış işareti bulunmazken, bu işaretler tahliye deneylerinde sanal binanın uygun noktalarında ve acil çıkış kapılarının üstünde mevcuttur. Bahsedilen üç boyutlu sanal bina modeli ise birkaç mimari modelleme yazılımı ile tasarlanmış ve simülasyon ortamına aktarılmıştır. Deneyler ise çevrimiçi bir toplantı platformu üzerinden kırk dört (44) katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların rotaları ve kinestetik verileri bu deneyler sayesinde elde edilmiş ve binanın sentaktik değerleri ile kişilerin mekansal davranışları arasındaki anlamlı ilişkiler araştırılmıştır. İlk bulgular, yön bulma gurubundaki katılımcıların yüksek 'entegrasyon' değerlerine sahip bölgeler etrafında olma eğiliminde olduklarını gösterirken, bina tahliyesinde acil çıkış grubu üzerinde tebalalar ve hacimsel görünürük verilerinin oldukça etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the understanding that the basics of the human wayfinding process can be substantially illuminated by the correlations between space-syntactic variables and kinesthetic data of individuals roaming in a spatio-temporal environment. Although twodimensional syntactic concepts offer a perception of place to some extent, they may neglect to capture the volumetric effects of space on human perception, especially during movement. Therefore, besides 2D syntactic variables, this master thesis essentially focuses on polyhedrons as 3D isovists to explore the impacts of the sequential volumetric visibility data on human behavior in terms of the spatial decision-making process in the wayfinding and evacuation issues. In this framework, the research discusses the results of a series of wayfinding and evacuation experiments implemented in a virtual building environment consisting of randomly arranged and dimensioned circulation areas. While the evacuation experiments contain legal egress signages at properly designated doors and spots, wayfinding experiments present no signboards. On the other hand, the virtual building model is designed with a couple of architectural 3D modeling software and transferred into a simulation environment. The experiments are conducted with forty-four (44) respondents over an online meeting platform. Then, the respondents' routes and kinesthetic data are retrieved from the experiments, and the correlations between behavioral and syntactic data are investigated. The primary findings demonstrated that participants in the regular exit group tended to be around the zones with higher integration values. In contrast, the signages and volumetric visibility data are highly influential on the emergency exit group when evacuating the building.